Spis treści
- Czym są warunki zabudowy?
- Kiedy potrzebne będą warunki zabudowy?
- Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?
Aby zyskać pewność, że na wytypowanym terenie będziemy mogli wznieść wymarzony dom, przed podjęciem decyzji o zakupie gruntu koniecznie zapoznajmy się z warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu. Wydawane w formie decyzji, określają możliwość i zasady zabudowy wybranej działki, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Czym właściwie są WZiZT, kiedy będziemy ich potrzebować oraz jak je uzyskać?
Czym są warunki zabudowy?
Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu – nazywane w skrócie WZ lub WZiZT – to decyzja wydawana przez wójta gminy, burmistrza bądź prezydenta miasta po uzgodnieniu z właściwymi organami. Jej uzyskanie jest niezbędne, jeśli planujemy kupić działkę, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a następnie postawić na niej budynek. WZ określa bowiem:
- na jakich zasadach można zagospodarować wybrany teren,
- jakiego rodzaju budynek można postawić na działce,
- jakie kryteria musi spełniać budynek pod względem powierzchni zabudowy, wysokości, kształtu dachu czy ilości kondygnacji.
O ustalenie o warunków zabudowy i zagospodarowania terenu może ubiegać się każdy z nas. Stosowny wniosek o wydanie WZ może zatem złożyć:
- właściciel danej działki,
- osoba nie będąca właścicielem, ale zainteresowana zakupem gruntu,
- osoba nie posiadająca prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Uzyskanie WZ jeszcze przed nabyciem działki pozwoli nam upewnić się, czy wybrane przez nas projekty domów będą możliwe do zrealizowania na wskazanym we wniosku terenie.
Kiedy potrzebne będą warunki zabudowy?
Warunki Zabudowy będą potrzebne zawsze wtedy, gdy:
- działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
- planujemy wznieść na niej dom i wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę,
- zdecydowaliśmy się na projekt domu bez pozwolenia, który wymaga jednak zgłoszenia zamiaru jego realizacji.
Konieczność uzyskania warunków zabudowy (WZ) jest związana z zachowaniem pewnego ładu przestrzennego na terenie gminy. Istnieją jednak sytuacje, gdy nie będziemy zobligowani do posiadania takiej decyzji. O warunki zabudowy i zagospodarowania terenu nie musimy występować, gdy:
- nieruchomość gruntowa, którą chcemy zakupić, jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
- planujemy dokonać tymczasowej, trwającej do roku, jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, dla której nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę,
- planujemy roboty budowlane polegające na remoncie, montażu lub przebudowie, które nie spowodują zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego; nie mogą one zmieniać formy architektonicznej obiektu (np. elewacji), a także nie mogą wymagać przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko,
- mamy zamiar zrealizować inwestycję budowlaną związaną z realizacją celu publicznego (w takiej sytuacji należy wystąpić z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego).
Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?
Chcemy kupić działkę pod budowę? Przed podpisaniem aktu notarialnego bezwzględnie uzyskajmy decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i dokładnie ją przeanalizujmy. Aby uzyskać warunki zabudowy dla wybranej działki:
- udajmy się do urzędu gminy lub miasta właściwego dla danej działki,
- wypełnijmy oraz złóżmy wniosek o ustalenie warunków zabudowy wraz z niezbędnymi załącznikami (załączniki są wymienione we wniosku o ustalenie WZ) ,
- możemy także pobrać formularz z Internetu i przesłać go do urzędu listownie.
Czasami wydanie decyzji o warunkach zabudowy nie jest możliwe. Taki dokument może bowiem zostać przygotowany wyłącznie dla działki spełniającej następujące wymagania:
- co najmniej jedna sąsiednia działka dostępna z tej samej drogi publicznej jest już zabudowana w sposób umożliwiający określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy,
- ma ona dostęp do drogi publicznej,
- projektowane lub istniejące uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego,
- teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntu rolnego i leśnego na cele nierolnicze i nieleśne,
- decyzja taka musi być zgodna z przepisami odrębnymi,
- zamierzenie budowlane nie znajdzie się w obszarze:
- w stosunku do którego decyzją o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej ustanowiony został zakaz wznoszenia i utrzymywania obiektów budowlanych przeznaczonych na pobyt ludzi
- strefy kontrolowanej wyznaczonej po obu stronach gazociągu
- strefy bezpieczeństwa wyznaczonej po obu stronach rurociągu.
Działka, którą chcemy nabyć, leży na terenie, dla którego nie ustalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Przed jej zakupem koniecznie uzyskajmy decyzję o warunkach zabudowy oraz starannie ją przeanalizujmy. Tylko w taki sposób upewnimy się, że na wybranej posesji możliwe będzie wzniesienie wymarzonego domu – zgodnego zarówno z naszymi planami, jak i prawem miejscowym.
Polecany artykuł: