Osoba dokonuje pomiarów gleby

i

Autor: gettyimages.com Osoba kucająca na suchym, trawiastym polu, nosząca niebieskie rękawiczki i trzymająca urządzenie z cyfrowym ekranem połączone z sondą włożoną w ziemię. Obok znajduje się czarna torba i clipboard z arkuszami do zbierania danych. Zdjęcie sugeruje testy środowiskowe lub badania gleby, co jest istotne dla badań naukowych, rolniczych lub ekologicznych.

Badania geotechniczne gruntu – dlaczego są tak ważne dla inwestycji budowlanej? Wskazówki praktyczne

2024-09-23 16:05

Badania geotechniczne są kluczowe w projektowaniu i realizacji budowy domów. Dzięki nim można ocenić, czy dana działka nadaje się do bezpiecznego posadowienia budynku oraz jakie dodatkowe koszty mogą wynikać z trudnych warunków gruntowych. Więcej dowiesz się z tego artykułu.

Spis treści

  1. Wprowadzenie do zagadnienia
  2. Badania geotechniczne jako nieodzowny element dokumentacji projektowej w pełnym tego słowa znaczeniu
  3. Wskazówki praktyczne związane z badaniami geotechnicznymi
  4. Podsumowanie

Badania geotechniczne to niezwykle istotne opracowanie potrzebne przy projektowaniu, ale także przy realizacji robót budowlanych, związanych z budową domów. To właśnie należycie wykonane badania geotechniczne pozwalają udzielić odpowiedzi na pytanie – czy na danej działce możliwe jest bezpieczne posadowienie konkretnego budynku i czy wybudowanie domu będzie wiązało się dodatkowymi kosztami związanymi z trudnymi warunkami gruntowymi. Z badań dowiemy się jaka jest nośność gruntu oraz jaki jest poziom wód gruntowych. Te zagadnienia są szalenie istotne, ponieważ przekładają się bezpośrednio na rozwiązania projektowe i na koszty związane z budową. W dalszej części publikacji przybliżymy wybrane wskazówki praktyczne, które warto jest mieć na uwadze podczas realizacji w zasadzie większości inwestycji budowlanych.

Wprowadzenie do zagadnienia

Badania geotechniczne mogą zaoszczędzić wielu problemów i wydatków w przyszłości. To właśnie wyniki tych badań często określają jakie fundamentowanie powinien mieć obiekt, oraz czy warto rozważać wykonywanie podpiwniczenia budynku. To ważne badania, które nie powinny być traktowane jako zbędna konieczność, a niezwykle istotne opracowanie, które może pomóc inwestorowi w uniknięciu sporych kłopotów w przyszłości. To również dokument, który swobodnie może posłużyć jako element negocjacji ceny za dany grunt. Jego wartość dla potencjalnej inwestycji jest bezsporna i oczywista.

Osoba dokonuje pomiarów gleby

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Badania geotechniczne jako nieodzowny element dokumentacji projektowej w pełnym tego słowa znaczeniu

W tym miejscu warto jest wskazać, że z praktycznego punktu widzenia inwestorzy już na etapie wyboru projektanta kontraktują z nim odrębne wynagrodzenie/zlecenie na wykonanie niezbędnych badań geotechnicznych terenu inwestycji. To niezwykle istotny element całej dokumentacji budowlanej (dokumentacji projektowej).

Kluczem do uniknięcia kosztownych problemów w przyszłości jest m.in.:

  • zlecenie wykonania badań geotechnicznych;
  • dostosowanie projektu konkretnego budynku do warunków geotechnicznych, które panują na danym terenie inwestycyjnym
Osoba z clippboard i miernikiem kucająca na ziemi

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Wskazówki praktyczne związane z badaniami geotechnicznymi

Na co należy zwrócić uwagę przed zleceniem badań geotechnicznych? Do takich kwestii należą m.in.:

  • zlecenie badania geotechnicznego podmiotowi, który posiada wieloletnie doświadczenie w tym zakresie oraz posiada uprawnienia do wykonywania takich badań ;
  • weryfikacja podmiotu przez pryzmat opinii, komentarzy, poleceń etc.;
  • wybór kilku podmiotów do ofertowania i wybór najkorzystniejszej oferty;
  • weryfikacja czy podmiot posiada stosowną polisę ubezpieczeniową na zakres prac, które planujemy zlecić (odrębne klauzule związane z odpowiedzialnością za wykonanie badań geotechnicznych etc.);
  • podpisanie umowy o wykonanie badań geotechnicznych przy uwzględnieniu interesów inwestora (zakres opracowania - liczba odwiertów i ich głębokość, terminy, koszty, kary umowne za opóźnienia/zwłokę, obowiązek przedłożenia do umowy stosownej polisy ubezpieczeniowej etc.).

Podsumowanie

Może się zdarzyć, że badania geotechniczne gruntu, wykażą trudne warunki gruntowe, co przełoży się na brak możliwości wykonania bezpośredniego posadowienia budynku. Inwestor zmuszony będzie do poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wykonaniem fundamentów oraz niezbędnych izolacji. Alternatywą może być również odstąpienie od inwestycji. Ważnym jest, aby posiadać taką wiedzę i świadomie podejmować decyzje inwestycyjne w oparciu o miarodajne dokumenty formalno-prawne, a takim dokumentem z pewnością są należycie wykonane badania geotechniczne gruntu.

Osoba dokonuje pomiarów gleby

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com