Spis treści
Osoby zainteresowane wzniesieniem własnego domu niejednokrotnie zastanawiają się, czy wybrać projekt z garażem w bryle budynku, czy też bez niego. Oba te rozwiązania posiadają pewne atuty i mankamenty, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jak zlokalizowanie garażu w bryle budynku wpływa na funkcjonalność części mieszkalnej?
Projekt domu z garażem wbudowanym – plusy i minusy
Projekty domów z garażem w bryle budynku są dość popularne wśród inwestorów. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalnie. Docenimy je zwłaszcza w chłodne lub deszczowe dni. Garaż w bryle budynku oferuje nie tylko przestrzeń parkingową ale również dodatkową przestrzeń magazynową, z której możemy korzystać bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Odpowiednio zaprojektowane regały pozwolą zagospodarować stosunkowo duże powierzchnie ścian jako miejsce przechowania sprzętu sportowego lub rzadziej używanych urządzeń gospodarstwa domowego, czy też sprzętu ogrodniczego. Dom z wbudowanym garażem będzie najlepszym wyborem w sytuacji, gdy ograniczony metraż naszej działki uniemożliwia nam wzniesienie dodatkowego wolnostojącego budynku. Istotny jest również fakt, że garaż w bryle budynku jest tańszy w budowie niż garaż wolnostojący. Wynika to z faktu, że część ścian budynków jest wspólna, nie ma też konieczności wykonywania fundamentów dla dwóch niezależnych budynków. Nad garażem często mieści się część mieszkalna, nie ma więc konieczności wykonywania dodatkowych połaci dachowych. Prostsze jest doprowadzenie wszystkich instalacji.
Do wad garażu wbudowanego w bryłę domu należy zaliczyć możliwość przenikania zapachów paliwa czy olejów do części mieszkalnej. Aby zminimalizować takie ryzyko, wskazane jest wykonanie efektywnej wentylacji lub zastosowanie dodatkowego, przejściowego pomieszczenia pomiędzy strefą mieszkalną a garażem. Należy też pamiętać o wykonaniu prawidłowej izolacji termicznej na ścianie pomiędzy garażem a domem, by nie narażać się na dodatkowe niepotrzebne koszty związane ze stratami ciepła. Jako wadę można uznać również fakt, że taki garaż postawimy tylko równolegle ze wznoszenia całego obiektu mieszkalnego – decyzję o wyborze rozwiązania musimy więc podjąć już na etapie planowania całej inwestycji.
Polecany artykuł:
Projekt domu bez garażu – zalety i wady
Projekt domu bez garażu to propozycja, której nie brakuje zalet. Decydując się na nią, nie musimy obawiać się przykrych zapachów czy hałasów generowanych przez uruchomiony samochód, które mogłyby przeszkadzać pozostałym domownikom. Brak garażu korzystnie wpływa także na poziom bezpieczeństwa budynku – nie będziemy bowiem posiadać bramy garażowej, będącej stosunkowo łatwym do sforsowania wejściem dla złodziei. Na dodatkowy wolnostojący budynek można zdecydować się zawsze, bez względu na to, kiedy zakończyła się budowa części mieszkalnej. Daje to możliwość rozłożenia w czasie kosztów związanych z budową. Nie bez znaczenia jest fakt, że garaż wolnostojący można wybudować w tańszej technologii, której w przypadku budowy domu byśmy nie zastosowali.
Wśród wad tego rozwiązania wymienić należy konieczność doprowadzenia instalacji do niezależnego budynku. Garaż wolnostojacy to również dodatkowe koszty związane m.in. z przygotowaniem niezależnej dokumentacji projektowej czy ponownym zatrudnieniem ekipy budowlanej (jeżeli na budowę garażu zdecydujesz się już po zakończeniu budowy domu). Jeśli nasza działka jest wyjątkowo mała – może okazać się, że wzniesienie wolnostojącego garażu, z uwzględnieniem wymaganych prawem odległości, będzie niemożliwe.
Podsumowując, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie, należy dokładnie przeanalizować zarówno swoje obecne, jak i przyszłe potrzeby, a także sposób, w jaki chcemy użytkować garaż i na tej podstawie podjąć decyzję. Dostępnych jest wiele rozwiązań i możliwy jest wybór projektu, który będzie dla nas najlepszy.
Polecany artykuł: