+48 22 59 05 000

pn.-pt. 8-20, sb. 10-17

Kontakt i pomoc^
Kontakt i pomoc
Zamów rozmowę
Umów wideorozmowę
Napisz do nas
Pomoc w kredycie
Bezpłatna analiza działki
logo

Ile trwa stworzenie indywidualnego projektu domu?

Opublikowano:

 

Projekt domu Tylko jeden

 

Projekty domów na zamówienie to ciekawa alternatywa dla gotowych koncepcji, oferowanych przez biura architektoniczne. Choć jego przygotowanie trwa znacznie dłużej, a cena jest wyższa, umożliwia on perfekcyjne zaspokojenie potrzeb przyszłych mieszkańców. Planujemy nawiązać współpracę ze specjalistą, opracowującym idealnie dopasowany do nas plan domu? Przeczytajmy, ile przyjdzie nam poczekać na ostateczny efekt jego pracy.

 

Ile trwa projektowanie domu indywidualnego?

Czas, jaki będzie potrzebny do przygotowania indywidualnego projektu domu, zależy od wielu czynników. Jednym z istotnych aspektów jest niezbędna dokumentacja, jaką powinniśmy przygotować i przekazać architektowi. Bardzo ważnym dla niego elementem będzie wypis z MPZP lub WZ. Najlepiej, abyśmy posiadali go już podczas pierwszej konsultacji ze specjalistą. Jeżeli dotychczas nie zdążyliśmy uzyskać wspomnianych wypisów, cały proces projektowania wydłuży się ze względu na procedury urzędowe o:

  • Od tygodnia do miesiąca, jeśli nasza działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.
  • Od dwóch do nawet sześciu miesięcy w sytuacji, gdy oczekujemy na wydanie Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu.

Jednakże takie same dokumenty będą potrzebne przy wyborze projektu gotowego i dopasowaniu go do działki.

Jeszcze na etapie oczekiwania na wypis z MPZP lub WZ, umówmy się z wybranym architektem, zajmując miejsce w kolejce. Wiele renomowanych pracowni ma bowiem listę chętnych osób, co może generować konieczność dłuższego czekania na rozpoczęcie współpracy z projektantem. Gdy zgromadzimy już niezbędne dokumenty, specjalista przystąpi do opracowywania indywidualnego projektu domu. Ile czasu zajmie mu przygotowanie ostatecznej wersji?

  • Na pierwszą, wstępną koncepcję przyjdzie nam poczekać od dwóch do sześciu tygodni.
  • Podczas tworzenia koncepcji będziemy mogli zgłaszać swoje uwagi do projektu.
  • Dopracowanie i naniesienie ewentualnych poprawek na planie może potrwać około 1 - 3 tygodni w zależności od stopnia skomplikowania budynku. Po tym czasie powinniśmy otrzymać kompletną dokumentację, niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Co wpływa na czas przygotowania indywidualnego projektu domu?

Jeżeli mamy wszelkie dokumenty niezbędne do opracowywania indywidualnego projektu domu, zazwyczaj czas oczekiwania na jego ostateczny kształt wynosi około 1-2 miesiące. Pamiętajmy, że jest to projekt kompletny wraz z zagospodarowaniem działki. Czasami może zdarzyć się, że okres ten ulegnie wydłużeniu. Może być to spowodowane następującymi przyczynami:

 

  • Znaczna zmiana wizji inwestora po obejrzeniu wstępnej koncepcji, nierzadko wymuszająca ponowne opracowywanie projektu od podstaw.
  • Nieprzygotowanie koniecznych dokumentów bądź dostarczenie ich z opóźnieniem, co uniemożliwia specjaliście prowadzenie pracy nad planem architektonicznym. Uzyskanie wielu dokumentów formalno-prawnych jak pozwolenia wodno-prawne, czy warunki zaopatrzenia w media, wykonanie badań geologicznych może zająć sporo czasu.

Indywidualny projekt domu to dobre rozwiązanie dla osób, które mają nietypowe działki lub bardzo sprecyzowany, indywidualny program budynku, nie obawiają się wyższych kosztów przygotowania dokumentacji oraz nie spieszą się z rozpoczęciem budowy. Jeżeli jednak mamy typową działkę, zależy nam na czasie i znaleźliśmy interesujący nas projekt z gotowych, powtarzalnych domów warto skorzystać z takiego rozwiązania. Umożliwi nam ono szybsze i mniej kosztowne przeprowadzenie formalności pod warunkiem, że nie naniesiemy zbyt wielu zmian na projekt, szczególnie tych zmieniających konstrukcję budynku, Pozwoli nam to wtedy na stworzenie równie wygodnego i funkcjonalnego obiektu mieszkalnego.

 

Sprawdź pozostałe podobne artykuły:

 

Chcesz poznać ofertę projektów indywidualnych od Murator Projekty? Zapoznaj się z nią klikając TUTAJ.