+48 22 59 05 000

pn.-pt. 8-20, sb. 10-17

Kontakt i pomoc^
Kontakt i pomoc
Zamów rozmowę
Umów wideorozmowę
Napisz do nas
Pomoc w kredycie
Bezpłatna analiza działki
logo

Budynek energooszczędny - czym się charakteryzuje?

Opublikowano:

W dobie stale rosnących cen energii elektrycznej i opału, wielu inwestorów planujących budowę bierze pod uwagę projekty domów energooszczędnych. Takie obiekty wykazują znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, a zarazem są dobrze przystosowane do współpracy z nowoczesnymi systemami bazującymi na odnawialnych źródłach energii. Nas również zainteresowały budynki energooszczędne? Przeczytajmy, czym są, jakie są ich najważniejsze cechy oraz dlaczego warto wybrać właśnie takie domy?

 

Projekt domu EC317a Dom oszczędny - wariant I

Budynek energooszczędny – co to takiego?

Budynek energooszczędny to przede wszystkim budynek, który jest tani w eksploatacji, w którym straty ciepła przez przegrody zewnętrzne ograniczone są do minimum oraz w którym maksymalnie zredukowane zostało zużycie energii na ogrzewanie, wentylację, oświetlenie i podgrzanie wody użytkowej.

Obowiązujące rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2021) stawiają wymóg niskiego zużycia energii. Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP dla domów jednorodzinnych nie może przekraczać 70 [kWh/(m2·rok)]. Określone są również maksymalne współczynniki przenikania ciepła (Umax) dla poszczególnych przegród zewnętrznych oraz okien i drzwi. Wynoszą one: 0,2 [W/m2·K] - dla ścian zewnętrznych,  0,15 [W/m2·K] - dla dachów,  0,3 [W/m2·K] - dla podłóg na gruncie, 1,3 [W/m2·K] - dla drzwi zewnętrznych, 0,9 [W/m2·K] dla okien fasadowych, natomiast dla przeszkleń dachowych – 1,1 [W/m2·K].

Chcąc znacznie obniżyć koszty eksploatacji budynku, możemy zdecydować się na budynek energooszczędny niskoenergetyczny czyli o bardzo niewielkim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie to jest na poziomie 15-40  [kWh/(m2·rok)]. Mozemy tez pójść krok dalej i wybrać dom pasywny, w którym zapotrzebowanie na energię ograniczone jest do 15  [kWh/(m2·rok)], źródłem ogrzewania wnętrz są tylko pasywne źródła ciepła, czyli urządzenia elektryczne, zysk od mieszkańców, rekuperacja, energia słońca.

 

Projekt domu EC317c Dom oszczędny - wariant III

Czym cechują się budynki energooszczędne?

Decydując się na budowę domu o niskim zapotrzebowaniu na energię musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

Im mniejszy dom, tym mniejsza powierzchnia przegród zewnętrznych i tym mniejsze straty ciepła. Przed wyborem projektu trzeba bardzo dokładnie przemyśleć potrzeby przyszłych mieszkańców domu, zdecydować się na układ funkcjonalny, w którym nie będzie zbędnych metrów kwadratowych.

Istotnym elementem jest również kształt budynku. Domy energooszczędne zazwyczaj mają prostą bryłę na planie kwadratu lub prostokąta, dach płaski lub dwuspadowy. Taka forma umożliwia zminimalizowanie ilości mostków termicznych, w dużej mierze odpowiedzialnych za straty ciepła. Jeżeli zależy nam na większej powierzchni użytkowej domu, to zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym niż na rozłożysty dom parterowy.

Energooszczędny obiekt od strony południowej będzie miał duże okna, pozwalające do maksimum wykorzystać energię płynącą ze słońca. W tej słonecznej części budynku zlokalizowane będą pomieszczenia wspólne – salon, kuchnia czy jadalnia – w których spędzamy najwięcej czasu. Musimy jednak pamiętać, że duże przeszklenia, nawet od strony południowej wiążą się ze stratami ciepła. By je ograniczyć, należy montować okna o niższym od standardowego współczynniku przenikania ciepła, trzyszybowe, z wkładkami termoizolacyjnymi. Na elewacji północnej, gdzie zyski od nasłonecznienia nie występują, okna będą niewielkie.

Budynek o obniżonym zapotrzebowaniu na energię musi posiadać odpowiednio grubą warstwę izolacji termicznej, przygotowaną z najwyższej jakości materiałów o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła.

Bardzo ważnym elementem w domach energooszczędnych jest wentylacja. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna to stałe straty ciepła. Rozwiązaniem dla domu energooszczędnego jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła -  z rekuperacją.

Pamiętajmy też o instalacjach, które bazują na odnawialnych źródłach energii - takimi jak fotowoltaika czy pompa ciepła, które pozwalają jeszcze bardziej obniżyć koszty utrzymania budynku.

 

Choć wzniesienie i wykończenie energooszczędnego obiektu będzie generować większe koszty na etapie inwestycji, pierwsze wyraźne oszczędności zauważymy już na początku jego eksploatacji. Rachunki za ogrzewanie i prąd będą nawet kilkukrotnie niższe niż w tradycyjnym budownictwie, budynek będzie posiadał większą wartość i wyróżniał się proekologicznymi walorami, a my sami zyskamy wysoki komfort jego użytkowania.

 

Bez względu na fakt, czy planujemy wznieść obiekt mieszkalny, czy też usługowy – zwróćmy uwagę na projekty budynków energooszczędnych. Wybierając je, ograniczymy negatywny wpływ na środowisko, ciesząc się jednocześnie znacznie niższymi rachunkami za media. Nie musimy przy tym obawiać się o własny komfort – energooszczędne domy, biura czy wnętrza firmowe są bowiem wyjątkowo wygodne i w dużej mierze zautomatyzowane, doskonale wpisują się w potrzeby współczesnych inwestorów i mieszkańców.

 

Artykuły które mogą Cię zainteresować: