Spis treści
W związku z tym, że w ostatnich czasach kwestia ogrzewania domów budzi bardzo duże obawy, wzrosła popularność domów pasywnych. Za dom pasywny możemy uznać budynek doskonale zaizolowany oraz wyposażony w technologię pozwalającą na minimalizację energii wykorzystywanej do ogrzewania. Dokładne wytyczne dotyczące budowy tego rodzaju budynków tworzy Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt. Opracował on standard energetyczny, w którym zostało zoptymalizowane zużycie odnawialnych źródeł energii.
Kiedy możemy określić, że dom jest pasywny?
Dom pasywny to budynek, który ma minimalne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wnętrza, to jest do 15 kWh / (m²·rok). Komfort termiczny domu zapewniają pasywne źródła ciepła (słońce, urządzenia elektryczne, mieszkańcy i ciepło odzyskane z wentylacji) oraz ogrzewanie powietrza wentylującego budynek. Zapotrzebowanie na energię w takim budynku jest nawet 8 razy mniejsze niż w przypadku budynku standardowego.
Jeśli dom pasywny zostanie uzupełniony o instalację fotowoltaiczną może stać się domem zeroenergetycznym. Dzięki temu zapotrzebowanie na energię wykorzystywana do celów grzewczych staje się niemal zerowe.
Test szczelności domu pasywnego:
- o faktycznej szczelności budynku świadczy dobry wynik testu Blower Door Test,
- test wykonywany jest przed i po wykończeniu budynku,
- pozwala sprawdzić, w jakich miejscach i w jakim stopniu powietrze wydostaje się.
Główne cechy domów pasywnych
- maksymalnie prosty kształt budynku, dzięki któremu ograniczone jest występowanie mostków cieplnych, z reguły budynki takie nie posiadają balkonów ani tzw. jaskółek,
- ustawienie budynku w przestrzeni w taki sposób, by możliwe było maksymalne wykorzystanie nasłonecznienia,
- rozplanowanie okien tak by ściana południowa była maksymalnie przeszklona, natomiast ściana północna była pozbawiona okien lub posiadała minimalną ilość świetlików,
- rozkład pomieszczeń dziennych (salonu, kuchni, pokoju dziecięcego) na ścianie południowej, tak by w pełni wykorzystać światło słoneczne oraz pomieszczeń niewymagających dużego oświetlenia, takich jak sypialnia, łazienka czy pomieszczenie gospodarcze po stronie północnej,
- wysoka izolacja cieplna elementów budowlanych (ścian, fundamentów, dachów, okien i drzwi) zapewniona przez dobór wysokiej jakości materiałów i uzupełnienie ich folią paroizolacyjną i taśmami izolacyjnymi,
- wykorzystywanie tanich i ekologicznych źródeł energii w tym wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, kolektorów słonecznych oraz gruntowych wymienników ciepła,
- wysokiej klasy wentylacja zapewniająca komfort mimo bardzo dużej szczelności budynku, najczęściej w postaci systemu nawiewno-wywiewnego, zmniejszającego straty ciepła do 90%.
Polecany artykuł:
Koszty budowy domu pasywnego
Domy pasywne wyróżniają się tym, że z reguły są znacznie droższe w budowie, ale wynagradzają to bardzo niskim kosztem użytkowania. Koszty eksploatacyjne domu pasywnego są około 80% niższe, niż w przypadku domu tradycyjnego. Inwestycja w takim dom powinna się, więc zwrócić po kilkudziesięciu latach.
Projekty domów pasywnych są według różnych szacunków droższe w realizacji o dodatkowe 8 do 50% względem domów tradycyjnych, o ile mówimy o domach budowanych na terenie Polski. Jeśli budowa miałaby być realizowana w kraju z cieplejszym klimatem, różnica kosztów wynosi od 3 do 8%.
Warto zwrócić uwagę na możliwość uzyskania dofinansowania na budowę domu pasywnego. Unia Europejska oferuje dwa programy pomocowe:
- Mój Prąd
- Czyste powietrze
W ramach programu Czyste Powietrze możliwe jest otrzymanie dofinansowania na zakup nowego pieca, a w ramach projektu Mój Prąd dotacji do zakupu fotowoltaiki. Ponadto dodatkowe dofinansowania oferują lokalne programy, takie jak regionalny program operacyjny, lokalny program antysmogowy, czy program rozwoju obszarów wiejskich.
Polecany artykuł: