+48 22 59 05 000

pn.-pt. 8-20, sb. 10-17

Kontakt i pomoc^
Kontakt i pomoc
Zamów rozmowę
Umów wideorozmowę
Napisz do nas
Pomoc w kredycie
Bezpłatna analiza działki
logo

Bilans energetyczny budynku – wyjaśniamy, co to jest

Opublikowano:

Bilans energetyczny to pojęcie, z którym powinny zapoznać się wszystkie osoby planujące budowę lub remont domu. Ma on bowiem niebagatelne znaczenie dla energooszczędności obiektu, przekładając się na niższe rachunki za ogrzewanie oraz sprawiając, że dom jest bardziej przyjazny dla środowiska. Czym właściwie jest bilans energetyczny, jak go wykonać oraz w jaki sposób możemy go poprawić?

licznik energii elektrycznej i osoba z kalkulatorem

Czym jest bilans energetyczny budynku?

Bilans energetyczny oznacza różnicę między zyskami energii, dostarczanej do obiektu przez układ C.O. a jej stratami. Jeśli straty są mniejsze niż zyski, mówimy o pozytywnym bilansie. W takiej sytuacji nasza instalacja grzewcza będzie musiała dostarczyć mniej energii, aby utrzymać we wnętrzach komfortową dla użytkowników temperaturę.

Zależy nam, by wymarzony dom był możliwie jak najtańszy do ogrzania? Zadbajmy, by w bilansie energetycznym naszego domu, udział zysków był jak najwyższy, a straty – jak najniższe. Pierwszym krokiem do tego może być zakup odpowiedniego projektu domu – energooszczędnego lub nawet pasywnego. 

Jak wykonać bilans energetyczny budynku?

Aby przygotować bilans energetyczny budynku, możemy zdecydować się na jedną z dwóch metod. Pierwszą z nich jest samodzielne dokonanie obliczeń za pomocą kalkulatorów energetycznych, dostępnych w internecie. Musimy jednak liczyć się z faktem, że takie wyniki będą mniej miarodajne, niż w przypadku bilansu opracowanego przez specjalistę.

Drugim sposobem jest nawiązanie współpracy z licencjonowanym audytorem, który stworzy dla nas precyzyjny bilans energetyczny. Weźmie on pod uwagę między innymi powierzchnię i kubaturę wnętrza, kształt domu i jego położenie względem stron świata, jak również zastosowany system grzewczy i wentylacyjny. Nie bez znaczenia będzie także jakość stolarki, materiały wykorzystane do realizacji projektu domu czy sposób wykorzystania zysków energetycznych. 

licznik energii elektrycznej

Jak poprawić bilans energetyczny budynku?

Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam poprawić bilans energetyczny budynku. Część z nich możliwa jest jedynie na etapie budowy, pozostałe można wprowadzić również w budynku już istniejącym. Właściwie dobrana izolacja termiczna ścian zewnętrznych to jeden z podstawowych elementów, który poprawi bilans energetyczny budynku. Istotny jest również wybór okien o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Zdecydujmy się na montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, która pomoże nam odzyskać ciepło ze zużytego powietrza. Fotowoltaika to kolejny doskonały sposób na poprawienie bilansu cieplnego naszego domu. Może wspomagać ogrzewanie (np. podłogowe elektryczne lub oparte na pompie ciepła), Kolektory słoneczne mogą być wykorzystywane także do podnoszenia temperatury ciepłej wody użytkowej.  Rozważmy zastosowanie nowoczesnych rozwiązań do ogrzewania budynku, takich jak pompa ciepła - rozwiązanie ekologiczne i niemal bezobsługowe, które może współpracować z fotowoltaiką. Pamiętajmy też o prawidłowym zaizolowaniu rur i przewodów instalacji sanitarnych.

Chcemy, by nasz dom był przyjazny dla środowiska, możliwie samowystarczalny i niedrogi w utrzymaniu? Koniecznie zwróćmy uwagę na jego bilans energetyczny. Podejmując działania mające na celu jego poprawę, będziemy mogli znacząco ograniczyć rachunki za ogrzewanie oraz sprawić, że budynek nie będzie generował negatywnego wpływu na otoczenie.


Sprawdź pozostałe artykuły o podobnej tematyce: