10 kroków do idealnego domu

dziewczynka

 

Często wybrany projekt bardzo nam się podoba, ale nie ''pasuje'' do naszej działki lub nie zaspokaja potrzeb naszej rodziny. Podpowiadamy więc jak w prosty sposób dopasować dom do działki i oczekiwań inwestora.

 

 

Sprawdź lustrzaną wersję projektu

Jednym z ważniejszych warunków na udany dom jest jego odpowiednie usytuowanie na działce względem wjazdu oraz stron świata. Dlatego wszystkie projekty domów z Kolekcji Muratora opracowane są zarówno w wersji podstawowej, jak i w lustrzanym odbiciu. Jeśli więc wersja ''prawa'' źle wpisuje się w optymalne nasłonecznienie na działce sprawdź, czy ''lewa'' nie będzie pasowała idealnie.

 

Wizualizacja projektu domu energooszczędnegoObróć dom

Działki mają bardzo różne kształty. Dlatego warto sprawdzić, czy projekt obrócony o 90° – zwłaszcza gdy wybrany dom nie ma garażu – nie będzie do niej lepiej ''pasował''.

 

Sprawdź wariant projektu

Jeśli projekt, który bardzo Ci się podoba nie pasuje na Twoją działkę lub nie w pełni odpowiada Twoim potrzebom przeanalizuj jego warianty. Mogą one mieć np. inną liczbę sypialni, inną liczbę miejsc garażowych lub być bez garażu, inny układ funkcjonalny, czy wymiary zewnętrzne.

 

Zrezygnuj z okna

Gdy działka jest zbyt wąska na wymarzony dom jednym z najprostszych rozwiązań jest zrezygnowanie z okien na ścianach szczytowych w takich pomieszczeniach, w których okno nie jest niezbędne, np. garaż, pomieszczenie gospodarcze, kotłownia, spiżarnia, czy łazienka. Często możliwe jest też przeniesienie okna w sypialni, pokoju dziennym czy kuchni na inną ścianę
lub zamiana okna w ścianie szczytowej na okno połaciowe (w pomieszczeniach na poddaszu). Takie zmiany umożliwiają zmniejszenie wymaganej wielkości działki aż o 1 m z każdej strony.

 

Zmień taras

Ładny taras jest rzeczą pożądaną, ale jeżeli jego wymiar przekracza 2,5 m ma wpływ na wielkość działki. Pamiętaj, zawsze możesz go zmniejszyć, umieścić w innym miejscu (wzdłuż innej sciany) lub w ogóle zrezygnować z jego budowy. Możesz także – gdy na działce jest wystarczająco dużo miejsca – bez problemu go powiększyć.

 

Garaż – jak duży, razem czy osobno

Garaż – zwłaszcza bezpośrednio połączony z częścią mieszkalną domu – to bardzo praktyczne rozwiązanie. Jeżeli jednak działka jest zbyt wąska można z niego zrezygnować lub zmniejszyć jego szerokość (czyli liczbę miejsc postojowych). Jest to bardzo proste rozwiązanie w domach, w których garaż jest ,,doklejony'' z boku głównej bryły budynku. W takiej sytuacji warto rozważyć wybudowanie garażu wolno stojącego – prawie 300 propozycji takich budynków znajdziesz w kategorii garaże.

 

Wjazd do garażu

Jeżeli zależy Ci na domu z dwustanowiskowym garażem, a bryła jest zbyt szeroka i nie mieści się na działce, rozważ przeniesienie bramy garażowej na inną ścianę. Taka zmiana umożliwi inne usytuowanie domu na działce (obrót o 90°). Może okazać się wówczas, że po tym zabiegu szerokość działki jest wystarczająca aby pomieścić wybrany projekt. W kilku propozycjach
z Kolekcji Muratora możliwość różnego usytuowania bramy garażowej przewidziano już w dokumentacji, a w pozostałych zgodę na taką zmianę uzyskasz bezpłatnie. Może ją wprowadzić architekt wykonujący adaptację projektu.

 

Wizualizacja projektu domuTwój dom - Twój kolor

Rozwiązania estetyczne, które zaproponował architekt niekoniecznie muszą przypaść do gustu inwestorowi. Chcesz dopasować kolorystykę i rodzaj wykończenia elewacji do Twoich upodobań? Sprawdź swoje pomysły i skorzystaj z naszego programu do kolorowania w 3D, który znajdziesz na www.muratorprojekty.pl. Zgodę na zmianę koloru i sposobu wykończenia elewacji znajdziesz w większości projektów. Należy jednak pamiętać, że w miejscowym planie zagospodarowania lub warunkach zabudowy kolorystyka domu może być określona.

 

Ściany działowe

Adaptując projekt do własnych potrzeb możesz w dość swobodny sposób zmieniać układ ścian działowych, czy drzwi wewnętrznych. Dzięki temu zmieniamy liczbę pomieszczeń i ich powierzchnię, ale często również przeznaczenie. Wygospodarowanie dodatkowej garderoby, schowka czy pokoju często jest tylko kwestią Twojej pomysłowości i podpowiedzi architekta.

 

Adaptuj poddasze

Twój dom może rosnąć razem z Twoją rodziną. W Kolekcji Muratora znajdziesz całą serię projektów domów parterowych, w których przewidziano możliwość adaptacji poddasza, a także domów, które można budować etapami: w I etapie parter, w II – poddasze użytkowe.

 

Zobacz także:

Centrum kontaktu
+

Jesteśmy po to, aby Ci pomóc

Wybierz formę kontaktu

Zamów rozmowę
Napisz do nas
Rozmawiaj na czacie
×

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Zostaw swój numer telefonu – oddzwonimy.

Nasi Architekci BEZPŁATNIE odpowiedzą

na Twoje pytania dotyczące projektów.

×

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Zostaw kontakt, a my odezwiemy się do Ciebie.

Nasi Architekci odpowiedzą na Twoje pytania

dotyczące projektów.

×

Dziękujemy za kontakt

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

×

Dziękujemy za kontakt

Na Twoje zapytanie odpowiemy najszybciej jak to będzie możliwe.