Spis treści
- Budowa budynku gospodarczego, a nowe przepisy – najważniejsze informacje
- Jakie kryteria musi spełniać budynek gospodarczy, aby wybudować go bez formalności?
- A może większy budynek gospodarczy, na zgłoszenie?
- Czym właściwie jest budynek gospodarczy?
Chcesz wznieść praktyczny budynek gospodarczy lub wiatę? Od czerwca 2023 roku możesz zrobić to bez żadnych formalności, albo jedynie na zgłoszenie! Jakie wymagania musi spełniać budynek gospodarczy, aby możliwa była jego realizacja bez pozwolenia i zgłoszenia, a jakie - aby zrealizować go na zgłoszenie?
Budowa budynku gospodarczego, a nowe przepisy – najważniejsze informacje
Od stycznia 2022 roku inwestorzy mogą realizować budowę domów o określonych parametrach bez pozwolenia na budowę i w uproszczonej procedurze. Jest to znaczące ułatwienie, przyspieszające całe przedsięwzięcie oraz ograniczające formalne procedury. Również budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2 można było zrealizować bez uzyskiwania pozwolenia na budowę, a obecnie - wprowadzono dodatkowe możliwości, rozszerzając pulę obiektów, które wybudujemy nie tracąc czasu na procedury urzędowe. W dniu 3 czerwca 2023 roku weszły w życie zmiany, tym razem opracowane z myślą o osobach zainteresowanych wzniesieniem dużego budynku gospodarczego.
Zgodnie z nimi, budowa takiego obiektu o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 150 m2 będzie zwolniona ze wszelkich formalności, a budynki większe - do 300 m2 powierzchni zabudowy - można wybudować jedynie na zgłoszenie. Jakie inne kryteria muszą spełnić budynki i wiaty gospodarcze, aby móc je wybudować w oparciu o niniejszą nowelizację?
Jakie kryteria musi spełniać budynek gospodarczy, aby wybudować go bez formalności?
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, z wymogu uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz dokonania zgłoszenia zamiaru prowadzenia prac, zwolnione są jednokondygnacyjne obiekty gospodarcze o powierzchni zabudowy do 150 m2. Rozpiętość ich konstrukcji nie może przekroczyć 6 metrów, a wysokość – 7 metrów. Ponadto, budynki muszą być związane z produkcją rolną, a obszar ich oddziaływania musi w całości zmieścić się na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Co ważne, ustawa nie precyzuje kto może wybudować taki obiekt, czyli teoretycznie możliwość wzniesienia obiektu gospodarczego bez formalności nie jest zarezerwowana wyłącznie dla rolników. Wystarczy jedynie, aby nowo powstający budynek był związany z produkcją rolną. Co to oznacza? Z uwagi na fakt, iż pojęcie produkcji rolnej nie zostało ściśle zdefiniowane, można uznać za nią chociażby posiadanie i utrzymywanie przydomowego ogródka na własne cele. Można również podnająć obiekt osobie, która przeznaczy go na cele związane z funkcjonowaniem gospodarstwa, o ile sami nie mamy i nie planujemy posiadać żadnych upraw. Warto jednak pamiętać, iż urzędnicy różnie definiują pojęcie "związany z produkcją rolną" i mogą oprotestować budowę takiego obiektu, jeśli inwestor nie jest rolnikiem. Czy to jest słuszne? i czy takie działanie jest zgodne z prawem? - na to pytanie może odpowiedzieć jedynie ustawodawca.
A może większy budynek gospodarczy, na zgłoszenie?
Jeśli budynek gospodarczy lub wiata o metrażu 150 m2 jest wciąż za mały dla Twoich potrzeb, możesz zainwestować w budowę większego obiektu. Aktualnie, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, a jedynie na zgłoszenie - możesz wznieść jednokondygnacyjny budynek gospodarczy lub wiatę o prostej konstrukcji, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 300 m2. Rozpiętość ich konstrukcji oraz wysokość nie może być większa niż 7 metrów, a obszar oddziaływania nie powinien wykraczać poza granice działki. Także w tym przypadku nowelizacja zakłada, że obiekt będzie służył produkcji rolnej. Aby zgłosić budowę, należy przedłożyć w urzędzie “dokumentację techniczną” czyli projekt według którego powstanie niniejszy obiekt.
Czym właściwie jest budynek gospodarczy?
Budynek gospodarczy to niezwykle szerokie pojęcie. Warto przytoczyć tu rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim za obiekt gospodarczy można uznać budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych, a także przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętów i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego czy rekreacji indywidualnej.
Budynkiem gospodarczym będzie także obiekt w ramach zabudowy zagrodowej, który ma służyć do przechowywania sprzętów i środków produkcji rolnej oraz płodów rolnych. Należy jednak pamiętać, że ponieważ nowelizacja zakłada powiązanie obiektu z produkcją rolną, nie możemy wykorzystać go na cele znacząco odbiegające od niniejszego wskazania.
Realizacja sporego budynku gospodarczego jest obecnie wyjątkowo prosta. Wystarczy, że spełnia on kilka warunków dotyczących powierzchni, wysokości czy rozpiętości konstrukcji, aby zdecydowanie przyspieszyć jego budowę. Dzięki obecnie obowiązującym przepisom możemy zainwestować w budowę obiektu bez żadnych formalności lub tylko na zgłoszenie. Bez względu na to jaka będzie nasza decyzja, nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie konstrukcji.
Aby mieć pewność, że budynek nie zagrozi przebywającym tam ludziom, jak również nam samym - warto kupić odpowiedni projekt i wybudować obiekt zgodnie ze sztuką budowlaną. Nawet wtedy, gdy pełna dokumentacja techniczna nie będzie wymagana, nie warto z niej rezygnować.
Polecany artykuł: