murator-gc101-budynek-gospodarczy-Gospodarcze_3216_18_42037

i

Autor: Murator

Czy można zgłosić budowę budynku gospodarczego na niezabudowanej działce?

2024-06-13 12:22

Budowa budynku gospodarczego na niezabudowanej działce wiąże się z szeregiem przepisów i procedur, które należy przestrzegać. Zrozumienie wymagań prawnych oraz korzyści z legalności tego procesu jest kluczowe dla każdego inwestora.

Spis treści

  1. Czym właściwie jest budynek gospodarczy?
  2. Budynek gospodarczy bez obowiązku istnienia innego budynku na działce – tak, to możliwe
  3. Kiedy budowa budynku gospodarczego nie wymaga zgłoszenia do organu oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę?
  4. Kiedy budowa budynku gospodarczego wymaga zgłoszenia do organu?
  5. Kiedy budowa budynku gospodarczego wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę?
  6. Podsumowanie zagadnienia

Zagadnienie związane z możliwością budowy budynku gospodarczego na działce, która do tej pory nie jest zabudowana, budzi w praktyce wiele wątpliwości. Należy jednoznacznie stwierdzić, że ustawodawca przewidział taką możliwość w obowiązujących przepisach pr. bud.

Czym właściwie jest budynek gospodarczy?

Aby precyzyjnie wyjaśnić powyższe zagadnienie należy określić, czym jest budynek gospodarczy. Niestety analiza przepisów pr. bud., nie przychodzi nam z odpowiedzią na tak postawione pytanie, gdyż w ustawowych definicjach brak jest terminu „budynek gospodarczy”. Często inwestorzy w przypadku braku definicji ustawowej odwołują się do definicji z innych aktów prawnych (m.in. rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Niestety taki zabieg, szczególnie w przypadku budynku gospodarczego nie jest właściwym rozwiązaniem. 

Należy wskazać, że inwestor nie powinien odnosić się do definicji z rozporządzenia, która dość niefortunnie opisuje budynek gospodarczy jako związany z innym budynkiem np. mieszkalnym, przemysłowym etc. To właśnie ta definicja stała się przyczyną wciąż aktualnych problemów interpretacyjnych. Rozwiązanie okazuje się proste, nie należy go dodatkowo komplikować poprzez niepoprawną wykładnię przepisów prawa. 

Budynek gospodarczy bez obowiązku istnienia innego budynku na działce – tak, to możliwe

W tym miejscu należy jednoznacznie wskazać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pr. bud., inwestor może zbudować budynek gospodarczy na niezabudowanej działce. Gdyby tak nie było, ustawodawca doprecyzowałby tę okoliczność wprost w przepisach pr. bud. Dokonanie takiej czynności wymaga jednak wcześniejszego zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej. Czasem również bez zgłoszenia, o czym w dalszej części. 

IGC09 front copy

i

Autor: Murator Projekty Murator Projekty

Kiedy budowa budynku gospodarczego nie wymaga zgłoszenia do organu oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę?

W tym miejscu należy wyjaśnić, że budowa budynku gospodarczego może nie wymagać nawet zgłoszenia. Warunkiem jest, aby działka nie znajdowała się na obszarze Natura 2000. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 8 pr. bud. (tj. budowa bez pozwolenia na budowę oraz bez obowiązku zgłoszenia gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa, z wyjątkiem sytuowanych na obszarze Natura 2000).

Kiedy budowa budynku gospodarczego wymaga zgłoszenia do organu?

Zgłoszenia do organu natomiast będzie wymagała budowa budynku gospodarczego na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 14 lit. a pr. bud. (tj. budowa na zgłoszenie parterowego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy do 35 m2 przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki), oraz na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 18 pr. bud. (tj. budowa na zgłoszenie gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa, sytuowanych na obszarze Natura 2000).

Kiedy budowa budynku gospodarczego wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę?

Jeżeli inwestor zdecyduje się na budowę budynku gospodarczego, którego powierzchnia zabudowy będzie przekraczać 35 m2 oraz gdy inwestor będzie chciał wybudować więcej niż dwa budynki gospodarcze na każde 500 m2 powierzchni działki, wówczas taka inwestycja będzie wiązać się z obowiązkiem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Podsumowanie zagadnienia

Inwestor może wybudować budynek gospodarczy na działce, która nie jest jeszcze zabudowana, a każdy inny pogląd w tym przedmiocie powinien zostać uznany za nieprawidłowy. Taka interpretacja byłaby sprzeczna z obowiązującymi przepisami pr. bud. i nadmiernie ingerowała (a faktycznie zaś ograniczała) możliwość zabudowy działki przez inwestora. Organ natomiast może sprawdzić spełnienie wyłącznie wymagań, które wynikają wprost z przepisów pr. bud. (m.in. powierzchnia zabudowy, dokładna lokalizacja etc.).

Zielony teren i grafika przedstawiajaca dom

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com