Taras przy domu

i

Autor: Redakcja Muratordom

Najpiękniejsze rośliny na pergole tarasowe

2024-06-13 12:21

Pergola to dekoracyjna budowla ogrodowa, która stanowi doskonałe uzupełnienie aranżacji tarasu i przydomowego terenu. Aby prezentowała się ona jeszcze bardziej okazale, warto posadzić koło niej wybrane, ozdobne rośliny. Niestety nie każdy gatunek będzie nadawał się do tego celu – stąd warto zawczasu zapoznać się z najpiękniejszymi pnączami na pergole. Na jakie propozycje powinniśmy zwrócić uwagę?

Pnącza liściaste na pergole

Jeżeli nie lubimy kwiecistych pergoli, nasze wymagania najlepiej zaspokoją pnącza z liśćmi – pozbawione kwiatów. Wart uwagi jest winobluszcz pięciolistkowy, który przyrasta nawet do 2 metrów na rok. Jest on mrozoodporny oraz dobrze adaptuje się w różnych rodzajach gleby, jesienią przebarwia się na piękny, szkarłatny kolor. Kolejną godną polecenia rośliną jest winnik tojadowy. Jego maksymalna wysokość wynosi 4 m, a zielone liście jesienią stają się przepięknie złociste. A może wybraliśmy projekt domu, w którym pergola zlokalizowana jest w osłoniętym miejscu? W takiej sytuacji zasadźmy koło niej winnik zmienny „Elegans”, który preferuje zaciszne stanowiska. To szybko rosnące pnącze o trójbarwnych liściach i dekoracyjnych owocach o niezwykłej kolorystyce, które będą zachwycać nasz wzrok przez większą część jesieni.

Pnącza kwitnące na pergole

Chcemy, by nasza pergola tarasowa była pełna pachnących kwiatów? Wybierzmy obficie kwitnące rośliny, które będą wspaniale prezentować się na kratkach stelaża. Na żyznych glebach doskonale sprawdzi się powojnik, dostępny w wielu odmianach kolorystycznych. Mogą one różnić się siłą wzrostu i wymaganiami, bez trudu wspinając się po pergolach czy ogrodzeniach. Poszukując rośliny na taras, warto zwrócić uwagę na róże pnące. Choć nie są one typowymi pnączami, posiadają długie pędy, którymi wspierają się o podpory. Zależnie od odmiany mogą powtarzać kwitnienie kilkukrotnie w ciągu roku bądź kwitnąć jeden raz przez długi czas, wyróżniając się wytrzymałością i odpornością na choroby. A może lubimy misterne kwiaty? Sięgnijmy po wiciokrzew Henry’ego, który cechuje się szybkim wzrostem oraz zimozielonymi liśćmi. Latem wytwarza on barwne, pachnące kwiaty, a jesienią – interesujące, fioletowe owoce. Z uwagi na fakt, iż nie traci liści na zimę, będzie zdobił nasz taras także w chłodniejszej porze roku. Najlepiej rośnie na stanowiskach zacisznych, lekko ocienionych lub półcienistych. 

Jak dobrać pnącze do pergoli?

Znamy już najciekawsze pnącza, które warto zastosować na pergole tarasowe. Czy jednak wiemy, jak dobrać je w optymalny sposób? Przy wyborze rośliny starajmy się zachować właściwe proporcje między rozmiarem podpory i samego pnącza. Na niezbyt wytrzymałe pergole na tarasie wybierajmy odmiany o delikatnym pokroju, na solidne i trwałe natomiast – silnie rosnące, o dużej ilości liści. Zwróćmy uwagę na wymagania samej rośliny, dopasowując ją do nasłonecznienia, typu gleby czy narażenia na wiatr. Zastanówmy się, czy zależy nam na pnączu zimozielonym, złożonym wyłącznie z liści – czy też odmianie kwitnącej, która będzie dekorować pergolę wyłącznie latem. Sprawdźmy także tempo wzrostu czy stopień skomplikowania pielęgnacji, dopasowując ją do własnych preferencji i ilości czasu, jaką możemy poświęcić na dbanie o roślinę.

Już sama drewniana bądź metalowa pergola jest ciekawą ozdobą tarasu. Warto jednak dodatkowo udekorować ją wybranym pnączem, które zapewni przyjemny cień, a nierzadko także piękny zapach kwitnących kwiatów. Solidna podpora w połączeniu z atrakcyjną wizualnie rośliną skutecznie przyozdobi elewację budynku, a umieszczona w pobliżu ławki czy kompletu mebli ogrodowych – uprzyjemni wypoczynek na świeżym powietrzu.

Artykuły, które mogę Cię zainteresować:

Pergole tarasowe

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom