Zdjęcie, na którym znajduje się urządzenie do pompy ciepła. W tle znajduje się dom jednorodzinny

i

Autor: Redakcja Muratordom

Po jakim czasie zwróci się nam instalacja pompy ciepła w domu jednorodzinnym?

2024-06-13 12:20

Pompa ciepła to urządzenie coraz chętniej montowane w domach jednorodzinnych. Umożliwia bezobsługowe ogrzewanie wnętrz i wody użytkowej, wykorzystując odnawialne źródła energii. Aby móc czerpać korzyści z jej posiadania, musimy przygotować się na spory wydatek związany z zakupem i wykonaniem niezbędnej instalacji. Po jakim okresie czasu możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów?

Od czego zależy koszt pompy ciepła?

Wielu współczesnych inwestorów rezygnuje z montażu pieców na paliwo stałe lub gaz, na rzecz zaawansowanej technologicznie pompy ciepła. Z myślą o ich potrzebach w katalogach pracowni architektonicznych umieszczane są także projekty domów z instalacją ogrzewania opartą na odnawialnych źródłach energii. Jeżeli i my rozważamy taką możliwość, powinniśmy mieć na uwadze wszystkie czynniki, od których zależy koszt pompy ciepła. Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić będzie uwarunkowana między innymi rodzajem urządzenia:

  • najmniej zapłacimy za modele powietrzne, które cechują się kompaktowymi rozmiarami i łatwością montażu, a ich wydajność jest uzależniona od pory roku,
  • wyższy będzie natomiast koszt pomp ciepła gruntowych i wodnych. Droższe jest zarówno samo urządzenie, jak i wydatki związane z przygotowaniem dolnego źródła ciepła.

Na całkowity koszt inwestycji – a w konsekwencji czas jej zwrotu – prócz ceny samego urządzenia będą miały wpływ także inne czynniki. Mowa tu o:

  • metrażu budynku i jego zapotrzebowaniu na ciepło,
  • kosztach związanych z eksploatacją pompy ciepła – jej serwisowaniem czy opłatami za prąd,
  • możliwości skorzystania z ewentualnych dotacji i ulg podatkowych.

Korzystając z programów takich, jak Czyste Powietrze czy Moje Ciepło, możemy znacząco ograniczyć własny wkład finansowy w montaż pompy ciepła oraz skrócić czas, jaki zająłby całkowity zwrot poniesionych wydatków.

Zobacz naszą kolekcję projekty domów z pompą ciepła.

Po jakim czasie zwrócą się nakłady poniesione na montaż pompy ciepła?

Okres zwrotu kosztów poniesionych w związku z montażem pompy ciepła jest uzależniony od ostatecznej kwoty, jaką przyjdzie nam zapłacić za całą inwestycję. Szacuje się, że może on wynosić:

  • kilka lat w przypadku, gdy zdecydujemy się na pompę ciepła, która będzie zasilana energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej,
  • kilkanaście lub nawet nieco ponad dwadzieścia lat w sytuacji, gdy wybierzemy droższy model urządzenia, wykorzystujący do pracy prąd z sieci.

Nierzadko sami producenci pomp określają przybliżony czas zwrotu nakładów za montaż tego typu urządzeń. Według ich informacji, wynosi on średnio od 5 do 15 lat, zależnie od wielkości instalacji i jej awaryjności. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą nam na wybór tańszego urządzenia i skrócenie czasu oczekiwania na całkowity zwrot inwestycji. W tym celu możemy:

  • kupić projekt domu, który cechuje się prostą formą, minimalizującą straty ciepła,
  • zadbać o staranne ocieplenie budynku,
  • zdecydować się na montaż ogrzewania niskotemperaturowego z automatycznym sterowaniem,
  • zainwestować w wentylację mechaniczną z rekuperacją, która umożliwi nam odzyskanie ciepła i jego ponowne wykorzystanie do ogrzania wnętrz.

Montaż pompy ciepła to inwestycja, która wymaga przygotowania znacznych środków finansowych. Choć początkowe nakłady mogą nadszarpnąć nasz domowy budżet, w późniejszym okresie z pewnością zauważymy znaczny spadek rachunków za ogrzewanie. Będziemy mogli także zapomnieć o konieczności regularnego dokładania opału czy czyszczenia pieca. Te i wiele innych zalet sprawiają, że pompa ciepła jest rozwiązaniem niezwykle często wybieranym przez inwestorów, którym zależy na możliwie oszczędnej i komfortowej eksploatacji budynku mieszkalnego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowy domu? Kliknij poniższe tytuły artykułów:

Możesz również zobaczyć pozostałe artykuły — zobacz nasz poradnik budowlany.

Pompa ciepła w kotłowni domu jednorodzinnego wraz z przyłączeniami wodociągowymi

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom