dziewczynka

i

Autor: Redakcja Muratordom

10 kroków do idealnego domu

2024-06-13 12:18

Budowa domu to marzenie wielu osób. Aby spełnić to marzenie, potrzebne jest nie tylko odpowiednie planowanie, ale także wiedza na temat kolejnych etapów budowy. Oto 10 kroków, które pomogą Ci zbudować idealny dom.

Spis treści

  1. Sprawdź lustrzaną wersję projektu
  2. Obróć dom
  3. Sprawdź wariant projektu
  4. Zrezygnuj z okna
  5. Zmień taras
  6. Garaż – jak duży, razem czy osobno
  7. Wjazd do garażu
  8. Twój dom - Twój kolor
  9. Ściany działowe
  10. Adaptuj poddasze

Często wybrany projekt bardzo nam się podoba, ale nie ''pasuje'' do naszej działki lub nie zaspokaja potrzeb naszej rodziny. Podpowiadamy więc jak w prosty sposób dopasować dom do działki i oczekiwań inwestora.

Sprawdź lustrzaną wersję projektu

Jednym z ważniejszych warunków na udany dom jest jego odpowiednie usytuowanie na działce względem wjazdu oraz stron świata. Dlatego wszystkie projekty domów z Kolekcji Muratora opracowane są zarówno w wersji podstawowej, jak i w lustrzanym odbiciu. Jeśli więc wersja ''prawa'' źle wpisuje się w optymalne nasłonecznienie na działce sprawdź, czy ''lewa'' nie będzie pasowała idealnie.

Obróć dom

Działki mają bardzo różne kształty. Dlatego warto sprawdzić, czy projekt obrócony o 90° – zwłaszcza gdy wybrany dom nie ma garażu – nie będzie do niej lepiej ''pasował''.

Sprawdź wariant projektu

Jeśli projekt, który bardzo Ci się podoba nie pasuje na Twoją działkę lub nie w pełni odpowiada Twoim potrzebom przeanalizuj jego warianty. Mogą one mieć np. inną liczbę sypialni, inną liczbę miejsc garażowych lub być bez garażu, inny układ funkcjonalny, czy wymiary zewnętrzne.

Wizualizacja projektu domu energooszczędnego

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom

Zrezygnuj z okna

Gdy działka jest zbyt wąska na wymarzony dom jednym z najprostszych rozwiązań jest zrezygnowanie z okien na ścianach szczytowych w takich pomieszczeniach, w których okno nie jest niezbędne, np. garaż, pomieszczenie gospodarcze, kotłownia, spiżarnia, czy łazienka. Często możliwe jest też przeniesienie okna w sypialni, pokoju dziennym czy kuchni na inną ścianę lub zamiana okna w ścianie szczytowej na okno połaciowe (w pomieszczeniach na poddaszu). Takie zmiany umożliwiają zmniejszenie wymaganej wielkości działki aż o 1 m z każdej strony.

Zmień taras

Ładny taras jest rzeczą pożądaną, ale jeżeli jego wymiar przekracza 2,5 m ma wpływ na wielkość działki. Pamiętaj, zawsze możesz go zmniejszyć, umieścić w innym miejscu (wzdłuż innej sciany) lub w ogóle zrezygnować z jego budowy. Możesz także – gdy na działce jest wystarczająco dużo miejsca – bez problemu go powiększyć.

Garaż – jak duży, razem czy osobno

Garaż – zwłaszcza bezpośrednio połączony z częścią mieszkalną domu – to bardzo praktyczne rozwiązanie. Jeżeli jednak działka jest zbyt wąska można z niego zrezygnować lub zmniejszyć jego szerokość (czyli liczbę miejsc postojowych). Jest to bardzo proste rozwiązanie w domach, w których garaż jest ,,doklejony'' z boku głównej bryły budynku. W takiej sytuacji warto rozważyć wybudowanie garażu wolno stojącego – ponad 270 propozycji takich budynków znajdziesz w kategorii garaże.

Wjazd do garażu

Jeżeli zależy Ci na domu z dwustanowiskowym garażem, a bryła jest zbyt szeroka i nie mieści się na działce, rozważ przeniesienie bramy garażowej na inną ścianę. Taka zmiana umożliwi inne usytuowanie domu na działce (obrót o 90°). Może okazać się wówczas, że po tym zabiegu szerokość działki jest wystarczająca aby pomieścić wybrany projekt. W kilku propozycjach z Kolekcji Muratora możliwość różnego usytuowania bramy garażowej przewidziano już w dokumentacji, a w pozostałych zgodę na taką zmianę uzyskasz bezpłatnie. Może ją wprowadzić architekt wykonujący adaptację projektu.

Wizualizacja projektu domu

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom

Twój dom - Twój kolor

Rozwiązania estetyczne, które zaproponował architekt niekoniecznie muszą przypaść do gustu inwestorowi. Chcesz dopasować kolorystykę i rodzaj wykończenia elewacji do Twoich upodobań? Zgodę na zmianę koloru i sposobu wykończenia elewacji znajdziesz w większości projektów. Należy jednak pamiętać, że w miejscowym planie zagospodarowania lub warunkach zabudowy kolorystyka domu może być określona.

Ściany działowe

Adaptując projekt do własnych potrzeb możesz w dość swobodny sposób zmieniać układ ścian działowych, czy drzwi wewnętrznych. Dzięki temu zmieniamy liczbę pomieszczeń i ich powierzchnię, ale często również przeznaczenie. Wygospodarowanie dodatkowej garderoby, schowka czy pokoju często jest tylko kwestią Twojej pomysłowości i podpowiedzi architekta.

Adaptuj poddasze

Twój dom może rosnąć razem z Twoją rodziną. W Kolekcji Muratora znajdziesz projekty domów parterowych, w których przewidziano możliwość adaptacji poddasza, a także domów, które można budować etapami: w I etapie parter, w II – poddasze użytkowe.

Projekt domu Dobry wybór 2

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com