Projekt domu Ara (1881)

i

Autor: Archeton Dom piętrowy na łonie natury pośród drzew

Czy można wybudować dom na działce leśnej?

2024-10-30 13:00

Budowa domu w środku lasu brzmi jak marzenie, prawda? Świeże powietrze, cisza, bliskość natury... Jednak rzeczywistość może okazać się bardziej skomplikowana niż bajkowa wizja. Sprawdź jakie przepisy obowiązują i na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz spełnić swoje marzenie o domu w lesie.

Spis treści

  1. Czym właściwie jest działka leśna?
  2. Czy możliwa jest budowa na działce leśnej?
  3. Jak wygląda proces “odlesienia” działki?

Działki leśne kuszą wielu inwestorów swoim spokojem oraz możliwością obcowania z naturą. Co do zasady wzniesienie na nich domu nie jest dozwolone. Istnieje jednak możliwość budowy na terenie leśnym pod warunkiem dokonania zmiany jego przeznaczenia. Na co zwrócić uwagę oraz jak wyłączyć działkę z produkcji leśnej?

Czym właściwie jest działka leśna?

Zgodnie z ustawą z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych, gruntami leśnymi są grunty określone jako lasy w przepisach o lasach, grunty zrekultywowane dla potrzeb gospodarki leśnej oraz grunty pod drogami dojazdowymi do gruntów leśnych. Zgodnie z ustawą z dnia 28 września 1991 r. o lasach, las to obszar pokryty roślinnością leśną – drzewami, krzewami oraz runem lub czasowo jej pozbawiony.

Charakteryzuje się zwartą powierzchnią co najmniej 0,1 hektara. Przeznaczeniem takiego gruntu jest produkcja leśna. Może też stanowić rezerwat przyrody bądź wchodzić w skład parku narodowego. Na takim terenie mogą występować wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnej, drogi, parkingi leśne czy urządzenia turystyczne. W ewidencji gruntów i budynków lasy są oznaczone symbolem Ls.

Projekt domu Szyszka dr-S

i

Autor: Domy w Stylu Domy w Stylu

Czy możliwa jest budowa na działce leśnej?

Budowa na działce leśnej jest możliwa pod warunkiem, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dany obszar przewidziany jest pod zabudowę. Jeżeli dla danego terenu nie został opracowany plan miejscowy, należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy działki. Jeżeli je otrzymamy, droga do postawienia domu zostanie otwarta. 

Dużo trudniejsza jest sytuacja, gdy teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym działka nie została przeznaczona pod zabudowę. W takiej sytuacji należy wystąpić o zmianę planu miejscowego. Jest to niestety proces, który może trwać latami, nie zawsze też musi zakończyć się oczekiwanym przez nas wynikiem.

Projekt domu Malutki dr-S

i

Autor: Domy w Stylu Domy w Stylu

Jak wygląda proces “odlesienia” działki?

Proces “odlesienia” działki składa się z dwóch etapów:

  • pierwszy etap to zmiana przeznaczenia gruntu,
  • drugi to wyłączenie gruntu z produkcji leśnej. 

Jeżeli nasza działka jest objęta MPZP jako leśna z możliwością zabudowy, to cały proces jest prosty. Pierwszy etap “odlesienia” został już wcześniej wykonany.  

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? Wtedy konieczne będzie złożenie w odpowiednim urzędzie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W celu jego pozytywnego rozpatrzenia gmina będzie musiała uzyskać zgodę na zmianę przeznaczenia działki od marszałka województwa. Jego obowiązkiem natomiast jest upewnienie się, czy zmiana statusu nieruchomości nie spowoduje negatywnego wpływu na gospodarkę leśną. W tym celu skieruje on prośbę do izby rolniczej o sporządzenie opinii na temat planowanego przedsięwzięcia. Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie i marszałek udzieli zgody, gmina powinna wydać pozytywną decyzję o warunkach zabudowy.

Projekt domu Ara (1881)

i

Autor: Archeton Archeton

Mamy już decyzję o warunkach zabudowy działki leśnej lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka figuruje jako leśna z możliwością zabudowy? Przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę czeka nas jeszcze drugi etap “odlesienia” - wyłączenie gruntu z produkcji leśnej. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Decyzję RDLP załącza się do wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia budowy.   

Pamiętajmy przy tym, że w przypadku przeznaczenia pod inwestycję gruntu większego niż 0,05 hektara (w przypadku budowy domu jednorodzinnego), konieczne będzie dokonanie opłaty tytułem przedwczesnego wyrębu drzewostanu.

Budowa domu na działce leśnej nie zawsze jest możliwa, wiąże się też z wieloma formalnościami. Z tego względu zanim podejmiemy decyzję o zakupie nieruchomości na terenie leśnym, upewnijmy się, czy jest szansa na zmianę jego przeznaczenia. Jeżeli taka możliwość istnieje, to bez wątpienia możliwość zamieszkania pośród zieleni będzie warta poświęconego wcześniej czasu.