+48 22 59 05 000

pn.-pt. 8-20, sb. 10-17

Kontakt i pomoc^
Kontakt i pomoc
Zamów rozmowę
Umów wideorozmowę
Napisz do nas
Pomoc w kredycie
Bezpłatna analiza działki
logo
ulubione 0

Filtry:

Wyczyść filtry

Powierzchnia użytkowa

Suma powierzchni pomieszczeń mierzona po wewnętrznym obrysie ścian. Na jej wielkość ma wpływ wysokość pomieszczenia i jest liczona:
– w 100% – przy wysokości w świetle powyżej 2,2 m,
– w 50% – przy wysokości między 1,4 m a 2,2 m,
– pomija się – przy wysokości poniżej 1,4 m.
Do powierzchni użytkowej domu nie dolicza się powierzchni niektórych pomieszczeń, np. piwnicy, garażu, kotłowni, strychu

od:

 m2

do:

 m2

Powierzchnia zabudowy

Powierzchnia mierzona po obrysie zewnętrznych krawędzi wykończonego budynku z uwzględnieniem powierzchni nadwieszonych (np. wykusz). Nie dolicza się do niej elementów drugorzędnych (np. schodów zewnętrznych, daszków, ramp) oraz elementów niewystających ponad powierzchnię terenu.

od:

 m2

do:

 m2

Kondygnacje

Garaż / Wiata garażowa

Suma miejsc postojowych (garaż + wiata garażowa)

Suma miejsc postojowych

Brak

1

2

2+

Dach

Kąt dachu

od:

°

do:

°

Pomieszczenia

Pokoje (z salonem) Liczba wszystkich pokoi

1-2

3

4

5

6

6+

Więcej +2

Łazienki i wc Suma łazienek i wc

1

2

3

3+

Kuchnia

Dodatkowe pomieszczenia

Technologia

Ściany

Bryła / typ domu

Więcej +3

Wymiary Twojej działki

Wymiary działki (szerokość x głębokość), na której możliwe jest wybudowanie domu. Wynikają one z wymiarów budynku powiększonych o wymagane przepisami odległości poszczególnych elementów budynku od granic działki. Rzeczywistą odległość od drogi należy sprawdzić i dostosować do wymogów zawartych w MPZA lub WZ
plot-image

Szerokość (SZ)

 m

Głębokość (G)

 m

Wymiary budynku

Szerokość od

 m

Szerokość do

 m

Głębokość od

 m

Głębokość do

 m

Wysokość budynku

Wysokość mierzona od poziomu terenu przy wejściu do budynku do najwyższego punktu dachu – kalenicy

od:

 m

do:

 m

Sezonowość

Wyczyść filtry

Projekty domów bez pozwolenia

z

16

Liczba projektów: 443

Polski Ład to nowa ustawa, która umożliwia znaczące ograniczenie formalności związanych z budową. Zgodnie z jej założeniami, domy bez pozwolenia do 70m2 będą wznoszone wyłącznie na podstawie zgłoszenia, bez konieczności prowadzenia dziennika i zatrudniania kierownika budowy. Taki dom bez pozwolenia powinien posiadać maksymalnie dwie kondygnacje oraz powierzchnię zabudowy nie przekraczającą 70m2. W naszej kolekcji znajdziesz interesujące budynki jednorodzinne spełniające powyższe założenia. Będą one podstawą do stworzenia komfortowej przestrzeni mieszkalnej nawet dla 4-osobowej rodziny. Jednocześnie ich niewielkie wymiary i prosta bryła sprawią, że ich realizacja będzie przystępna cenowo. Najlepsze projekty domów do 70m2 znajdziesz w poniższej kategorii.

Poradnik Przed wyborem projektu

Ponad 60 stron praktycznych porad jak wybrać projekt spełniający Twoje oczekiwania

Pobierz
next page
Następna strona

z

16

Projekty domów bez pozwolenia

Domy bez pozwolenia w ramach Polskiego Ładu

Budowa domu o powierzchni zabudowy do 70m2 bez pozwolenia to atrakcyjne rozwiązanie dla wielu inwestorów. Niedrogi w budowie i późniejszym utrzymaniu, zapewni komfortową przestrzeń do życia nawet dla większej rodziny. Zgodnie z zasadami, jakie wprowadził Polski Ład, takie domy mogą być wznoszone na podstawie samego zgłoszenia. Kiedy dopuszczalne będzie takie przedsięwzięcie oraz jakie projekty domów będą zgodne z wytycznymi Polskiego Ładu?

 

Czy można zbudować dom bez pozwolenia?

3 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa, która umożliwia budowę niewielkich obiektów mieszkalnych na zgłoszenie. Wyłączono w niej także możliwość wnoszenia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej. W konsekwencji realizację inwestycji możemy rozpocząć zaraz po dokonaniu stosownego zgłoszenia. To istotne udogodnienie ułatwiające i przyspieszające rozpoczęcie budowy domów do 70m2 bez pozwolenia, a dzięki zmniejszeniu formalności – pozwalające zaoszczędzić także czas i pieniądze inwestorów. Zgodnie z zasadami Polskiego Ładu, przy realizacji takiej inwestycji nie musimy zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy, co jeszcze bardziej uprości całe przedsięwzięcie.

 

Polski ład, czyli domy do 70m2 na zgłoszenie

Jeżeli chcemy w ramach ustawy Polski Ład zbudować dom o powierzchni zabudowy do 70m2, zwróćmy uwagę na projekty domów parterowych, domy piętrowe lub projekty domów z poddaszem, czyli maksymalnie dwukondygnacyjnych. Ich łączna powierzchnia użytkowa najczęściej wynosi nawet kilkadziesiąt metrów więcej, oferując niezbędną przestrzeń dla kilkuosobowej rodziny.

Taki dom na zgłoszenie wzniesiemy na stosunkowo niewielkiej działce, która będzie niedroga w zakupie. Z uwagi na ograniczony metraż, budynek będzie przystępny cenowo na etapie budowy, a jego utrzymanie w późniejszym czasie nie przekroczy budżetu przeznaczonego na ten cel. Dom bez pozwolenia zapewni nam optymalną prywatność i możliwość codziennego korzystania z ogrodu, czego nie zaoferuje nam mieszkanie w wielorodzinnym bloku.

 

Czym powinien cechować się projekt domu bez pozwolenia?

Jeśli interesuje nas budowa domów bez pozwolenia zgodnie z przepisami Polskiego Ładu, musimy wybierać projekt spełniający kilka istotnych kryteriów. Przede wszystkim taki dom musi być obiektem wolno stojącym i jednorodzinnym zaspokajającym nasze potrzeby mieszkaniowe. Na zgłoszenie nie będziemy mogli wznieść budynków szeregowych oraz bliźniaków.

Powierzchnia zabudowy domu bez pozwolenia nie może przekroczyć 70m2, a obszar jego oddziaływania – granic własnej działki. Decydując się na budowę na zgłoszenie, możemy wybierać spośród budynków jedno- lub maksymalnie dwukondygnacyjnych.

A może planowany obiekt ma służyć celom rekreacyjnym? W takim przypadku musi on być parterowy, a jego powierzchnia zabudowy może wynosić maksymalnie 70m2. Dodatkowo rozpiętość elementów konstrukcyjnych w osiach nie może przekraczać 6 m, natomiast wysięg konstrukcji wsporczej – balkonu czy wykuszu – 2 metrów.

Zgodnie z zasadami, jakie wprowadził Polski Ład, projekty domów o powierzchni zabudowy do 70m2 możemy wznosić na podstawie zgłoszenia. Wystarczy, że wybierzemy wersję spełniającą określone wymogi, by po krótkiej i nieskomplikowanej procedurze rozpocząć budowę wymarzonego obiektu mieszkalnego dla siebie i najbliższych.