Spis treści
Księga wieczysta to dokument, którym powinien się zainteresować każdy inwestor planujący zakup nieruchomości. Pozwoli mu to na poznanie stanu prawnego nieruchomości oraz ewentualnych wpisów dotyczących ograniczeń i roszczeń. W tym artykule informujemy czym jest księga wieczysta, jakie zawiera dane oraz w jaki sposób możesz ją przejrzeć, korzystając z darmowej bazy elektronicznej.
Księgi wieczyste — podstawowe informacje
Księgi wieczyste są dokumentami jawnymi i pokazują aktualny stan prawny nieruchomości gruntowych, budynkowych oraz lokalowych. Księga wieczysta może zostać również założona dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które jest ograniczonym prawem rzeczowym.
W księdze wieczystej wyodrębnione są cztery działy:
- Dział I zawiera oznaczenie nieruchomości, a także informacje o położeniu nieruchomości, przeznaczeniu, jej opis oraz powierzchnię. W tym dziale znajdziemy również informacje o służebnościach ustanowionych na rzecz przedmiotowej nieruchomości.
- Dział II zawiera informacje dotyczące własności i użytkowania wieczystego oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
- Dział III, w którym zawarto wpisy w zakresie praw, roszczeń i ograniczeń (z wyłączeniem hipotek i roszczeń dotyczących hipotek), takich jak np. obciążenie prawem pierwokupu, ustanowienie służebności na rzecz innej nieruchomości czy wszczęta egzekucja komornicza,
- Dział IV zawiera wpisy dotyczące hipoteki i roszczenia z nimi związane. Przed zakupem nieruchomości koniecznie należy sprawdzić, czy dział IV księgi wieczystej jest wolny od wpisów.
Księgi wieczyste są przechowywane i gromadzone w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych. Na potrzeby szerszego upublicznienia ksiąg wieczystych, utworzona została Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych, która wydaje następujące dokumenty:
- odpis zwykły księgi wieczystej przedstawiający ostatni stan wpisów zawartych w księdze wieczystej, wraz z informacjami o wnioskach, skargach na orzeczenia referendarzy sądowych, skargach kasacyjnych, apelacjach oraz o wszczęciu postępowania z urzędu,
- odpis zupełny księgi wieczystej przedstawiający ten sam stan wpisów jak w przypadku odpisu zwykłego wraz z wpisami wykreślonymi - jest to pełna historia nieruchomości,
- wyciąg z księgi wieczystej zawiera informacje te same co odpis zwykły, z tym że obejmuje wpisy jednego ze wskazanych przez wnioskodawcę działów księgi wieczystej,
- -aświadczenie dotyczące zamknięcia księgi wieczystej zawierające informacje o tym, że księga wieczysta o wskazanym numerze została zamknięta.
Księgi wieczyste powinno się sprawdzić już na etapie dokonywania wyboru działki.
Jak uzyskać dostęp do ksiąg wieczystych przez internet, bez ponoszenia żadnych opłat?
W internecie znajdziemy wiele stron, które oferują dostęp do ksiąg wieczystych za opłatą. Warto jednak wiedzieć, że strony rządowe oferują nam ten dostęp zupełnie za darmo.
System EKW daje możliwość wyszukania księgi wieczystej oraz przeglądania jej każdej osobie tym zainteresowanej. Aby uzyskać ten dostęp, konieczne jest jednak posiadanie pełnego numeru księgi wieczystej.
Jak sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości?
Aby przejrzeć księgę wieczystą trzeba znać pełen numer księgi wieczystej, składający się z 3 elementów: kodu Wydziału Ksiąg Wieczystych odpowiedniego do miejsca jej założenia, właściwego numeru księgi wieczystej, cyfry kontrolnej nadaj przy zakładaniu EKW. Jeśli nie posiadamy tego numeru, możemy go uzyskać w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego, właściwego dla miejsca, gdzie znajduje się nieruchomość.
Dla potrzeb przeglądania księgi wieczystej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego EKW nie potrzeba podawać ani danych osobowych wnioskodawcy, ani uiszczać opłaty za przeglądanie.
W celu przeglądania księgi wieczystej należy:
- przygotować numer księgi wieczystej,
- otworzyć stronę ekw.ms.gov.pl,
- z menu "E-USŁUGI" wybrać "Przeglądanie księgi wieczystej",
- wprowadzić numer księgi,
- zaznaczyć pole "Nie jestem robotem" oraz wykonać polecenia z komunikatu,
- nacisnąć pole "Wyszukaj księgę" - system umożliwi przeglądanie księgi wieczystej.
Aby przeglądać żądaną treść księgi wieczystej, należy wcisnąć odpowiedni przycisk - “Przeglądanie aktualnej treści KW-dotychczasowa postać”, “Przeglądanie aktualnej treści” lub “Przeglądanie zupełnej treści KW”. Po jego użyciu system prezentuje stronę, zawierający wybraną treść księgi wieczystej.
Wybrane treści można wydrukować. Należy jednak pamiętać, że prosty wydruk z księgi nie stanowi dokumentu. Aby uzyskać odpis, będący wiążącym dokumentem, należy złożyć odpowiedni wniosek oraz wnieść opłatę za wniosek o wydanie odpisu zwykłego, odpisu zupełnego lub wyciągu z księgi wieczystej.