Trzy osoby w biurze na konsultacji

i

Autor: gettyimages.com

Czy współmałżonek może wziąć sam kredyt na budowę domu?

2024-06-13 12:21

Decyzja o zaciągnięciu kredytu na budowę domu to poważne zobowiązanie finansowe, które wymaga dokładnego przemyślenia i planowania. W wielu przypadkach kredytobiorcami są oboje małżonkowie, ale pojawia się pytanie, czy możliwe jest, aby tylko jeden ze współmałżonków wziął kredyt na budowę domu?

Spis treści

  1. Wspólność majątkowa małżonków a kredyt na budowę domu – czy tylko jeden ze współmałżonków może zaciągnąć taki kredyt?
  2. Rozwód a obowiązek spłaty wspólnie zaciągniętego kredytu na budowę domu
  3. Rozdzielność majątkowa małżonków a kredy na budowę domu – czy tylko jeden ze współmałżonków może zaciągnąć taki kredyt?

Dokonując analizy zagadnienia związanego z rozważeniem możliwości zaciągnięcia kredytu na budowę domu tylko przez jednego ze współmałżonków, istotne jest w pierwszej kolejności odniesienie się do kwestii wspólności bądź rozdzielności majątkowej małżonków.

Wspólność majątkowa małżonków a kredyt na budowę domu – czy tylko jeden ze współmałżonków może zaciągnąć taki kredyt?

Tytułem wstępu należy wyjaśnić, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (nazywana wspólnością ustawową) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (nazywane majątkiem wspólny). W  przypadku wspólności majątkowej małżonków, zaciągnięcie kredytu na budowę domu jest możliwe wyłącznie przy udziale obu małżonków.

Banki wymagają, aby oboje małżonków wspólnie wnioskowali o przyznanie takiego kredytu oraz wspólnie podpisali umowę kredytową. Oznacza to, że nie jest możliwe zaciągnięcia zobowiązania kredytowego na budowę domu tylko przez jednego ze współmałżonków. W dużym uproszczeniu podyktowane jest to koniecznością zabezpieczenia się banku na okoliczność braku spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę. Bank w ten sposób gwarantuje sobie możliwość egzekucji z majątku należącego do obu małżonków, co oczywiście wymaga zgody każdego z małżonków wyrażonej w umowie kredytowej podpisywanej przez każdego z nich.

Osoba licząca na kalkulatorze

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Rozwód a obowiązek spłaty wspólnie zaciągniętego kredytu na budowę domu

Z perspektywy interesów banku, okoliczność, że dotychczasowi małżonkowie są już po rozwodzie, a umowa kredytu w dalszym ciągu obowiązuje, nie ma znaczenia. W praktyce oznacza to, że pomimo rozwodu, każdy z dotychczasowych współmałżonków jest w dalszym ciągu współdłużnikiem dla banku.

Rozdzielność majątkowa małżonków a kredy na budowę domu – czy tylko jeden ze współmałżonków może zaciągnąć taki kredyt?

W sytuacji, gdy małżeństwo posiada rozdzielność majątkową, zatem w sytuacji, gdy z perspektywy prawa każdy z nich posiada swój odrębny majątek, istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu na budowę domu tylko przez jednego ze współmałżonków. W takiej sytuacji jeden ze współmałżonków nie odpowiada za zobowiązania finansowe drugiego i odwrotnie.

Dwie osoby dokument i obrączki

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com