Człowiek z dokumentami, kalkulator i dom

i

Autor: Redakcja Muratordom

Budowa domu a odliczenia od podatku - czy projekt domu można odliczyć?

2024-06-13 12:22

Możliwość odliczenia pewnych kosztów od podatku dochodowego to cenne wsparcie dla wielu osób. Jest ono szczególnie istotne w obecnych czasach, gdy stale rosnące ceny materiałów budowlanych czy produktów spożywczych w dużej mierze nadwyrężają domowe budżety. Jedną z sytuacji, w której możliwe jest dokonanie odliczeń, stanowi remont lub termomodernizacja domu. Kto, co i kiedy może odpisać od swojego podatku?

Czy wydatki związane z zakupem projektu budowlanego można odliczyć od podatku?

Projekt domu to jeden z najważniejszych dokumentów, bez którego niemożliwa byłaby realizacja budowy. Choć koszt jego wykonania może wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, niestety nie powinniśmy liczyć na możliwość odliczenia tego wydatku od podatku. Obecnie nie funkcjonują ulgi związane z zakupem, remontem czy budową domu. Funkcjonowały one jednak w przeszłości i jest nadal pewna grupa ludzi, którzy są  uprawnieni do dokonywania odliczeń na zasadzie praw nabytych. Współcześnie na spore ulgi mogą natomiast liczyć osoby, które przeprowadziły termomodernizację domu lub remont budynku mieszkalnego, który jest zabytkiem. 

Odliczenie wydatków związanych z termomodernizacją domu

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych, którzy ponieśli wydatki na tego typu modernizację. Jeżeli zdecydujemy się np. na ocieplenie elewacji, zamontowanie nowej stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę starego kotła na nowoczesny kocioł kondensacyjny, całkowitą lub częściową wymianę źródeł energii na źródła odnawialne czy montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a wszystkie związane z tym prace budowlane zakończymy w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym ponieśliśmy pierwszy wydatek  – możliwe będzie dokonanie pokaźnych odliczeń. Ich kwota nie może jednak przekroczyć 53000 złotych. Pamiętajmy też, że odliczenie to dotyczy tylko budynków oddanych już do użytku. Nie można odliczyć termomodernizacji budynku będącego w budowie. Nie można też odliczyć od podatku wydatków na termomodernizację, jeśli zostały one sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Odliczenie wydatków na budowę lub remont na zasadzie praw nabytych

Duża ulga budowlana czy ulga remontowa dotyczą osób, które w okresie ich obowiązywania poniosły wydatki związane z zakupem działki, budową bądź zakupem domu czy mieszkania lub też przeprowadziły remont własnej nieruchomości i nadal nie odliczyły całej przysługującej im ulgi. Do odliczeń przysługujących na zasadzie praw nabytych możemy również zaliczyć ulgę odsetkową, która dziś już nie obowiązuje. Ulga ta polega na odliczaniu od podatku dochodowego kwot odsetek od kredytu zaciągniętego w latach 2002-2006 na budowę lub zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe. 

Ulga na zabytki

Jest to ulga, która dotyczy stosunkowo wąskiej grupy podatników. Mogą z niej skorzystać właściciele i współwłaściciele nieruchomości, która wpisana jest do rejestru zabytków lub znajduje się w ewidencji zabytków. Odliczenia dotyczą 50% wartości wpłat na fundusz remontowy, wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Możemy również odliczyć kwoty związane z zakupem zabytku, pod warunkiem, że poniesiemy również wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane związane z tym budynkiem. Odliczenia kosztów zakupu nieruchomości dotyczą tylko obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Materiały budowlane

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom