Spis treści
- Dopasowanie roślinności do warunków panujących na działce
- Komfortowe i trwałe wykończenie podjazdu oraz ścieżek
- Estetyczne i funkcjonalne ogrodzenie posesji
Zadbany ogród wokół domu to ważna ozdoba każdej posesji. Jego aranżację warto zaplanować już na etapie projektowania zagospodarowania terenu. Dzięki temu najbardziej inwazyjne prace będzie można wykonać jeszcze podczas budowy — bez konieczności późniejszych modyfikacji. O czym warto pamiętać, planując zieloną przestrzeń wokół budynku?
Dopasowanie roślinności do warunków panujących na działce
Jednym z najważniejszych akcentów na posesji jest zadbana roślinność – trawnik, kwiaty, krzewy oraz drzewa. Aby nasadzenia bujnie rosły, a kwitnące gatunki zachwycały kolorystyką, powinny być dobrane nie tylko do stopnia nasłonecznienia, lecz także do rodzaju gleby i poziomu jej wilgotności. Warto komponować rośliny na zasadzie kontrastu, sadząc obok siebie odmiany o dużych i drobnych liściach oraz różnych pokrojach: płożących, stożkowatych, kulistych i zwisających.
Podstawą aranżacji powinny być nasadzenia zimozielone, zachowujące estetyczny wygląd przez cały rok. Gatunki tracące liście jesienią warto potraktować raczej jako uzupełnienie kompozycji. Dobierając roślinność, należy uwzględnić również czasochłonność jej pielęgnacji, która bezpośrednio wpływa na ilość pracy potrzebnej do utrzymania zieleni w dobrym stanie.

i
Komfortowe i trwałe wykończenie podjazdu oraz ścieżek
Kolejnym istotnym elementem podczas planowania zieleni wokół budynku są ścieżki oraz podjazd z miejscem parkingowym. Ich nawierzchnia powinna być odporna na uszkodzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne, a zarazem harmonijnie komponować się ze stylistyką budynku. Przed nowoczesnymi domami najlepiej prezentuje się posadzka z kostki brukowej w kolorystyce dopasowanej do elewacji lub zadaszenia.
Przed domkiem w stylistyce rustykalnej czy góralskiej warto ułożyć kamienne płyty, natomiast przed staropolskim dworkiem – kostkę granitową. Planując układ nawierzchni zewnętrznych, należy uwzględnić odpowiednio szeroki chodnik prowadzący od wejścia na posesję do drzwi wejściowych budynku, a także podjazd do garażu, umożliwiający wygodne manewrowanie samochodem. O ich optymalne wymiary zadba architekt przygotowujący projekt zagospodarowania terenu, który doskonale orientuje się w wymaganiach prawnych dotyczących parametrów tych elementów.
Polecany artykuł:

i
Estetyczne i funkcjonalne ogrodzenie posesji
Stojąc przed koniecznością urządzenia ogrodu, nie można zapominać o tak istotnym elemencie, jak ogrodzenie. Elegancki parkan korzystnie wpływa na estetykę całej posesji, a jednocześnie podnosi poziom jej bezpieczeństwa. Jeśli jego wysokość nie przekracza 220 cm., budowa może zostać zrealizowana bez konieczności uzyskania pozwolenia. Na rynku dostępna jest szeroka gama interesujących rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę, planując ogrodzenie terenu.
Obecnie sporą popularnością cieszą się pustaki dekoracyjne, umożliwiające wzniesienie litego muru lub konstrukcji pod montaż przęseł. Właściciele okazałych rezydencji nierzadko decydują się na ogrodzenia z kamienia naturalnego lub kutego żelaza, zachwycające oryginalnym i kunsztownym wyglądem. Wokół nowoczesnych budynków warto natomiast zastosować płoty z przęseł panelowych, o zróżnicowanym wzornictwie, skutecznie chroniące przed wzrokiem przechodniów.
Jeśli masz wątpliwości, jak urządzić teren wokół domu, skorzystaj ze wsparcia profesjonalnych projektantów zieleni. Nawiązując z nimi współpracę, zyskasz pewność, że ogród będzie zachwycał wyglądem, a jego pielęgnacja stanie się prawdziwą przyjemnością.

i