Ogrodzenie, brama wjazdowa na posesję prywatną

i

Autor: Redakcja Muratordom

Ogrodzenie działki - niezbędne formalności, najnowsze trendy

2024-06-13 12:21

Trwałe i estetyczne ogrodzenie to ważny element każdej posesji. Znacząco podnosi ono poziom bezpieczeństwa oraz uzupełnia aranżację przydomowego terenu, ułatwiając także sprawowanie nadzoru nad dziećmi czy czworonogami. Zanim jednak rozpoczniemy jego budowę, nie możemy zapominać o najważniejszych formalnościach związanych z takim przedsięwzięciem. Jak zgodnie z prawem wznieść ogrodzenie oraz jakie jego rodzaje są obecnie najmodniejsze?

Budowa ogrodzenia a przepisy i formalności

Jeżeli zamierzamy wznieść na swojej działce ogrodzenie, nie musimy składać wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Czasami jednak konieczne może okazać się dokonanie zgłoszenia. Taka procedura dotyczy ogrodzeń, których wysokość przekracza 220 cm. Nie ma tutaj znaczenia, czy są one zlokalizowane od strony drogi, czy sąsiedniej posesji. Do formularza, który znajdziemy w urzędzie, dołączmy oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a opcjonalnie – także rysunki ogrodzenia. Roboty możemy rozpocząć po 21 dniach od dokonania zgłoszenia, o ile tylko organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniesie sprzeciwu. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Planując wykonanie siatki lub muru wokół posesji, musimy mieć na uwadze zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Upewnijmy się, czy w gminie nie wydano tzw. uchwały krajobrazowej, która może narzucać wygląd i wysokość ogrodzenia, a nawet materiały, z jakich powinno ono zostać przygotowane. Pamiętajmy także, że nasz płot nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Z tego względu na wysokości mniejszej niż 180 cm zabrania się montowania ostro zakończonych elementów, drutów kolczastych czy tłuczonego szkła.

Najmodniejsze typy ogrodzeń

Poszukując inspiracji na nowe ogrodzenie, warto zwrócić uwagę na aktualne trendy. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania w nowoczesnym stylu. Wyróżniają się minimalistyczną formą i geometrycznym kształtem, świetnie komponując się zarówno z domami nowoczesnymi jak i tymi o architekturze bardziej tradycyjnej. Chętnie wybierane są ogrodzenia modułowe złożone z gotowych przęseł. Możemy zdecydować się na wersję palisadową, czyli rozwiązanie, w którym moduły zbudowane są z charakterystycznych, stosunkowo szerokich i płaskich,  poziomo lub pionowo ułożonych profili, najczęściej stalowych. Możemy też zdecydować się na panele ogrodzeniowe o innych wzorach. Producenci oferują  mniej typowe rozwiązania jak np panele wycinane, które tworzą bardzo indywidualne, oryginalne ogrodzenie domu. Panele ogrodzeniowe mogą być montowane na gotowych słupkach stalowych. Ciekawie komponują się również z podmurówką i słupkami betonowymi lub murowanymi. Jeżeli wzdłuż ogrodzenia rośnie dużo zieleni, którą chcemy wyeksponować, możemy zdecydować się na panele, których wypełnienie stanowią przecinające się stalowe druty, które przypominają siatkę, są jednak dużo trwalsze. Takie rozwiązanie jest tańsze, a w połączeniu z murowanymi słupkami lub gabionami może stanowić ciekawą kompozycję.

Nadal oferowane są również ogrodzenia kute. Aktualnie przybierają one jednak znacznie bardziej uproszczoną formę. W miejscu misternych tralek czy motywów florystycznych coraz częściej pojawiają się nieskomplikowane trapezy lub fale. Takie rozwiązanie to połączenie trwałości i ponadczasowego wyglądu, które trafi w gust zwolenników uniwersalnych typów ogrodzeń.

Zależy nam na zachowaniu maksymalnego poziomu prywatności? Nasze potrzeby zaspokoi pełne ogrodzenie gabionowe. Jest ono zbudowane ze specjalnych metalowych koszy, do których wsypuje się dekoracyjny kamień o odpowiedniej frakcji. Gabiony można dodatkowo ozdobić pnączami lub zawiesić na nich donice z kwiatami, które złagodzą nieco ich surowy charakter. Pamiętajmy jednak, że ogrodzenie takie może przytłoczyć działkę, lepiej sprawdzi się na większym terenie. Przy mniejszej powierzchni warto je połączyć z ażurowymi panelami. Innym sposobem na zapewnienie prywatności może być pełne ogrodzenie drewniane, które stworzy ciepły i przytulny klimat. Możemy też wybrać panele pełne metalowe ocynkowane i malowane. 

Wiele osób nie wyobraża sobie życia na nieogrodzonym terenie. Solidny płot minimalizuje ryzyko wstępu niepożądanych osób na teren posesji, a zarazem korzystnie wpływa na jej wygląd czy poziom prywatności. Jeżeli planujemy wykonanie ogrodzenia, możemy zainspirować się najnowszymi trendami w tym zakresie. Nie zapominajmy przy tym o niezbędnych formalnościach czy przepisach prawa miejscowego. Dzięki nim nasze ogrodzenie będzie nie tylko estetyczne, ale także zgodne z prawem – zdobiąc przydomowy ogród przez wiele kolejnych lat.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Ogrodzenie domu

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom