Zbiornik na wodę deszczową

i

Autor: Redakcja Muratordom

Odzyskiwanie wody deszczowej. Czy to się opłaca?

2024-06-13 12:21

W dobie stale rosnących rachunków za media oraz ogólnych kosztów życia, coraz więcej osób poszukuje sposobów na oszczędności. Pośród wielu godnych polecenia metod warto rozważyć także odzyskiwanie deszczówki. Odzyskana woda deszczowa znajdzie wiele zastosowań oraz pozwoli na zmniejszenie poboru wody z sieci, korzystnie wpływając na wysokość comiesięcznych rachunków. W jaki sposób możemy ją zbierać i czy takie działanie jest faktycznie opłacalne?

Jak odzyskiwać wodę deszczową?

Wybieramy właśnie projekt domu? Nasza budowa już trwa? A może od dawna mieszkamy w wymarzonym domu z ogrodem? Bez względu na etap, na którym się znajdujemy – możemy zdecydować się na odzyskiwanie wody deszczowej. Istnieje kilka sposobów, które umożliwią nam wygodne gromadzenie deszczówki. Najprostszą i najmniej kłopotliwą metodą jest ustawienie pod gołym niebem dekoracyjnych, naziemnych zbiorników na wodę opadową. Bardzo łatwo można je podłączyć do rury spustowej z rynny dachowej. Nie wymagają one przygotowywania skomplikowanych instalacji, a zarazem skutecznie magazynują deszczówkę – dzięki swej estetycznej formie dobrze komponując się ze wszystkimi projektami domów. Tak zebraną wodę możemy zużyć do podlewania ogrodu, mycia samochodu, mebli ogrodowych czy utwardzonej powierzchni ogrodu.

Możemy też zdecydować się na bardziej skomplikowane systemy do zbierania wody z całej powierzchni dachu, gromadzenie jej w dużych zbiornikach podziemnych oraz podłączenie do niezależnej instalacji dostarczającej wodę do urządzeń w domu. Pamiętajmy jednak, by wielkość zbiorników dopasować do naszych potrzeb i do późniejszego zużycia. Przyjmuje się, że woda w zbiornikach powinna być magazynowana nie dłużej niż 2-3 tygodnie. Woda ta może posłużyć zarówno do podlewania ogrodu jak i do mycia samochodu, prania czy spłukiwania w toalecie.  

Czy odzyskiwanie deszczówki się opłaca?

Zastanawiamy się nad zasadnością odzyskiwania wody deszczowej? Taka ciecz może zostać spożytkowana w wielu obszarach naszego domu i ogrodu. Na spłukiwania toalety, pranie, sprzątanie, podlewania roślin  zużywamy bardzo duże ilości wody. Gdybyśmy wykorzystywali do tych celów deszczówkę, nasze rachunki mogłyby ulec obniżeniu niemal o połowę. Oszczędności bardziej zauważą użytkownicy, którzy odprowadzają ścieki do kanalizacji, gdyż opłata za wodę i odprowadzenie nieczystości liczona jest przeważnie na podstawie zużycia wody. W takiej sytuacji inwestycja w instalacje odzysku wody deszczowej łącznie z rozprowadzeniem do poszczególnych urządzeń, może zwrócić się w ciągu 6-10 lat. Przy bezodpływowym zbiorniku na nieczystości ciekłe lub przydomowej oczyszczalni ścieków, zyski będą znacznie mniej zauważalne. 

Nie bez znaczenia są korzyści dla środowiska naturalnego. Gromadzenie deszczówki pomoże nam przyczynić się do ograniczenia globalnego kryzysu ekologicznego, związanego ze zmniejszaniem się zasobów wody pitnej oraz degradacją wód powierzchniowych i podziemnych.

Gdzie można wykorzystać wodę deszczową?

Zgromadzona woda opadowa znajduje wszechstronne zastosowanie podczas bieżącej eksploatacji nieruchomości. Z uwagi na niską zawartość wapnia, jest szybko i chętnie przyswajana przez rośliny – doskonale nadając się do podlewania ogródka i domowych kwiatów. Warto pokusić się o instalację automatycznego nawadniania ogrodu zasilaną ze zbiornika deszczówki, która w precyzyjny sposób będzie dawkować wodę w pobliżu naszych nasadzeń. Wodę deszczową możemy wykorzystać do mycia samochodu, mebli ogrodowych czy kostki brukowej – jest bowiem miękka i nie pozostawia nieestetycznego osadu.

Jeżeli natomiast chcemy używać jej we wnętrzach, już na etapie adaptacji projektu domu rozważmy wykonanie dodatkowego systemu rozprowadzania takiej wody w budynku. Choć może ona być z powodzeniem stosowana podczas prania czy spłukiwania toalety, niedozwolone jest łączenie takiej instalacji z układem rozprowadzającym wodę pitną.

Po lekturze powyższego artykułu z pewnością przekonaliśmy się, jak korzystne może być oszczędzanie deszczówki. W większości przypadków jest ono także wyjątkowo proste – stąd warto mieć je na uwadze podczas poszukiwania możliwości obniżenia bieżących kosztów eksploatacyjnych naszego budynku.

Zbiornik na wodę deszczową

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom