Spis treści
- Dlaczego płyta betonowa pęka?
- Jak naprawić pękniętą płytę betonową? Najpierw oczyszczanie
- Naprawa pęknięć na płycie betonowej
- Pęknięta płyta betonowa – naprawa szczelin dylatacyjnych
- Wypełnianie głębszych ubytków w płycie betonowej
- Płyta betonowa – szpachlowanie drobnych ubytków
- Naprawa płyty betonowej – wykonanie warstwy spadkowej
Dlaczego płyta betonowa pęka?
Płyta betonowa tarasu, czy balkonu niezabezpieczona warstwą wykończeniową jest szczególnie narażona na ekstremalne warunki pogodowe. Smaga ją wiatr, moczy deszcz, mrozi mróz, piecze słońce. W zimie temperatura spada nocą do -25oC, a upalnym latem beton szybko się nagrzewa. W Polsce prawie 100 razy rocznie następuje tzw. przejście przez 0oC (w krótkim czasie temperatura spada poniżej zera, a potem wzrasta i jest na plusie), co szczególnie destrukcyjnie wpływa na materiały budowlane, bo one zamarzają i rozmarzają. Skutkiem tego są pęknięcia i ubytki w postaci odspajających się powierzchniowych fragmentów betonu.
Wielu producentów materiałów budowlanych oferuje systemy do naprawy betonu obejmujące produkty, które można tu wykorzystać. Podstawowym ich składnikiem są masy cementowe lub betony naprawcze wzmacniane polimerami. Na rynku występują one pod nazwą zapraw typu PCC (polymer cement concrete). Niektóre z nich mają jeszcze dodatek włókien polimerowych, co poprawia ich trwałość i wytrzymałość.
Obok nich znajdziemy zaprawy służące do zapewnienia odpowiedniej przyczepności poszczególnych warstw oraz drobnoziarniste szpachlówki do wypełniania niewielkich ubytków albo wyrównywania naprawianej powierzchni płyty betonowej.
W płytach betonowych może być zbrojenie, więc w systemach są jeszcze preparaty antykorozyjne. Niektórzy producenci mają też zaprawy montażowe, które można wykorzystać wtedy, gdy na przykład trzeba uzupełnić fragment zbrojenia.
Płytę betonową można remontować, gdy jej zniszczenie nie jest zbyt daleko posunięte – jest popękana powierzchniowo, zarysowana lub ma ubytki betonu i niewielkie odspojenia.
Jak naprawić pękniętą płytę betonową? Najpierw oczyszczanie
Najpierw należy pozbyć się z powierzchni betonu glonów, mchów i porostów. W szczelinach mogą rosnąć większe rośliny. Wszystko to można usunąć mechanicznie metalową szczotką zamocowaną na wiertarce lub ręcznie.
W przypadku gdy beton jest silnie porośnięty roślinami, do jego oczyszczenia można wykorzystać chemiczne preparaty do zwalczania glonów i mchów, np. Reinit-A. Środek nanosi się pędzlem bądź natryskowo i pozostawia na 6-12 godzin. Mniejsze ilości martwych roślin usuwa się także szczotką lub zmywa wodą.
Kolejnym etapem jest pozbycie się z powierzchni płyty wszelkich wystających, luźnych albo słabo trzymających się fragmentów betonu. Należy ją opukać młotkiem lub przecinakiem, aby doprowadzić do ich odpadnięcia. Powierzchnię płyty można też przeszlifować (bądź sfrezować). Po wykonaniu tych prac beton powinno się dokładnie odkurzyć albo zmyć wodą pod ciśnieniem.
Naprawa pęknięć na płycie betonowej
Głębokie pęknięcia lub rysy w betonie trzeba trwale wypełnić, by zabezpieczyć te miejsca przed dalszą degradacją. Najlepiej jest je naciąć szlifierką kątową na głębokość około 2 cm, żeby ukształtować wyraźne, głębokie szczeliny. Jeśli pęknięcia są długie, powinno się je naciąć także poprzecznie. Co mniej więcej 25 cm należy w poprzek rysy zrobić nacięcie o długości około 15 cm.
Tak zrobione zagłębienia trzeba oczyścić szczotką drucianą i odkurzyć, żeby usunąć pył, który może zmniejszyć przyczepność wypełnienia.
- Przeczytaj też: Sprzątanie na maksa: wybieramy odkurzacz warsztatowy
W nacięcia poprzeczne należy włożyć dodatkowo stalowe pręty zbrojeniowe o grubości 4-6 mm. Rysy i szczeliny wypełnia się uszczelniaczem poliuretanowym lub epoksydowym (np. Disbothan 235 PU-Fugendicht bądź Izohan Epoxy EP-603). Zanim żywica zacznie wiązać, miejsca reperowane trzeba posypać czystym suchym piaskiem.
Drobne, niegłębokie pęknięcia w płycie betonowej szerokości do 5 mm można wypełnić zaprawą naprawczą PCC podobnie jak ubytki. Masy te mają właściwość tzw. mostkowania rys, zwłaszcza zaprawy z dodatkiem włókien.
Pęknięta płyta betonowa – naprawa szczelin dylatacyjnych
Jeśli w dużej płycie betonowej tarasu są w pewnych odległościach długie proste linie pęknięć, to z pewnością są to dylatacje zrobione w trakcie układania betonu. Po latach brzegi nacięcia są nierówne, a ich wnętrze wypełnione drobnymi fragmentami betonu i śmieciami.
Podczas naprawy pękniętej płyty betonowej szczeliny dylatacyjne trzeba oczyścić i odkurzyć. Potem układamy w nich sznur dylatacyjny z pianki poliuretanowej, a następnie wypełniamy je uszczelniaczem poliuretanowym (np. Caparol Disbothan 235 PU-Fugendicht lub WIM Uszczelniająca masa dylatacyjna).
Preparaty te mają dużą przyczepność i są bardzo elastyczne. Takie szczeliwo ma za zadanie przenieść wszelkie ruchy konstrukcji, także naprężenia powstałe na skutek nagrzewania.
Wypełnianie głębszych ubytków w płycie betonowej
Do wypełnienia dziur w betonie stosuje się właściwe zaprawy naprawcze PCC. Producenci zwykle określają, jak gruba może być ich warstwa, czyli jak głębokie ubytki można nimi naprawić.
Najczęściej stosuje się gruboziarniste zaprawy do wypełnień o głębokości 5-30, 5-40 lub 5-50 mm. Im grubsze jest kruszywo w zaprawie, tym większe dziury można nią naprawić (są nawet zaprawy, które można stosować do wypełniania ubytków o głębokości 100 mm).
Aby warstwa zaprawy PCC dobrze zespoliła się z podłożem i stworzyła monolityczną całość, przed jej nakładaniem należy zastosować warstwę sczepną. Warstwa zaprawy PCC powinna być nakładana na jeszcze niezwiązaną warstwę sczepną – obowiązuje zasada „mokre na mokre”.
Płyta betonowa – szpachlowanie drobnych ubytków
Żeby powstała równa i gładka powierzchnia płyty betonowej, prace naprawcze można zakończyć drobnoziarnistą szpachlówką wyrównującą. Stosuje się ją, jeśli zagłębienia w betonie są niewielkie (do 5-10 mm). Większość z tych produktów nie wymaga żadnych środków gruntujących. Beton wystarczy zmoczyć wodą. Na matowo wilgotne podłoże nakłada się szpachlówkę i dobrze ją zagęszcza, tak żeby zagłębienie w betonie zostało dokładnie wypełnione.
Naprawa płyty betonowej – wykonanie warstwy spadkowej
Płyta betonowa powinna mieć spadek 1,5-2%, żeby woda deszczowa sprawnie ściekała z tarasu. W większości wypadków stara płyta nie ma zrobionego spadku. Warstwę tę trzeba więc wykonać podczas naprawy. Można ją zrobić ze zwykłej zaprawy betonowej ułożonej na zagruntowanej powierzchni. Musi mieć ona w najcieńszym miejscu co najmniej 3,5 cm grubości.
Gdy między powierzchnią płyty betonowej a dolną krawędzią lub progiem drzwi tarasowych jest mało miejsca, warstwę spadkową można zrobić z zaprawy typu PCC.
Ze względu na wysokie parametry wytrzymałościowe może być ona cieńsza, jednak w najcieńszym miejscu powinna mieć nie mniej niż 1,5 cm.
Polecany artykuł: