Kuna na strychu

i

Autor: Redakcja Muratordom

Kuna na strychu - jak się jej pozbyć?

2024-06-13 12:20

Kuna to wyjątkowo niepożądany drapieżnik w naszym domu. Jego przebywanie na strychu wiąże się z dużą uciążliwością i szkodami. Kuna głośno hałasuje, pozostawia po sobie odchody, a dodatkowo może zniszczyć ocieplenie dachu i przewody elektryczne. Walka z nią może być trudna, jednak przy odrobinie uporu i konsekwencji można z nią wygrać. Jak w humanitarny i efektywny sposób pozbyć się kuny ze strychu oraz zabezpieczyć go przed ponownym pojawieniem się szkodnika?

Dlaczego szybkie pozbycie się kuny jest tak ważne?

Kuna to niezwykle zwinny drapieżnik, który doskonale się wspina i daleko skacze. Posiada silne łapy oraz ostre zęby, dzięki którym z łatwością dociera nawet w trudno dostępne miejsca. Jej obecność jest szczególnie kłopotliwa, jeśli w domu masz poddasze lub strych. Gdy zwierzak zadomowi się w przestrzeni pod dachem, w krótkim czasie zacznie wygryzać dziury w warstwie ocieplenia, a nawet długie korytarze, co bezpośrednio wpływa na spadek termoizolacyjności. Ponadto kuny często przegryzają kable i folię dachową, co może prowadzić do braku zasilania w części pomieszczeń oraz zawilgocenia poddasza, a nawet poważnych zacieków, które zobaczymy podczas opadów deszczu. Płyty z karton-gipsu ułożone po wewnętrznej stronie połaci dachu będą nasiąkały wodą, a w konsekwencji stałego zawilgocenia stracą swoje parametry użytkowe. Kuna na strychu pozostawia gnijące resztki pokarmu, ogromne ilości odchodów oraz hałasuje, dlatego pozbycie się jej z domu jest kluczowe dla jego mieszkańców. Jak zatem pozbyć się tego nieproszonego lokatora?

Jak pozbyć się kuny ze strychu?

Aby w etyczny sposób zniechęcić kunę do pobytu na strychu, możesz sięgnąć po elektroniczne odstraszacze, które emitują dźwięki o niskiej częstotliwości – nieprzyjemne dla drapieżnika. W sprzedaży znajdziesz także preparaty o specyficznym zapachu, które są drażniące dla wrażliwego węchu zwierzęcia. Pamiętaj jedynie, by regularnie ponawiać ich aplikację – gdy wywietrzeją, przestaną być skuteczne. Jeśli posiadasz psa, nie wyrzucaj jego sierści po wyczesywaniu. W pobliżu legowiska drapieżnika czy miejsc, w których dostaje się on do domu rozłóż futro, którego zapach będzie działał odstraszająco. Wartym rozważenia sposobem są żywołapki z przynętą w postaci surowego jajka – gdy schwytasz kunę do środka, wystarczy wywieźć ją daleko od domu i wypuścić w lesie bądź na polach. Możesz również umieścić elektryczny pastuch wzdłuż okapu dachu lub przy rynnach. Emituje on prąd o niewielkim natężeniu, który zniechęci zwierzę do wejścia na strych. W tym przypadku musisz jednak pamiętać, aby obok domu nie było drzew lub konstrukcji, które kuna może użyć do ominięcia przeszkody. Drapieżnik jest bardzo inteligentny, a do tego skoczny więc bez trudu dostanie się na dach wdrapując sie na drzewo i przeskakując ponad zastosowanym zabezpieczeniem.  

Sposoby na zabezpieczenie domu przed kuną

Udało Ci się pozbyć kuny ze strychu lub dopiero zamierzasz to zrobić? Bez względu na to, jaki jest etap twoich działać zadbaj o stosowne zabezpieczenie poddasza. Sprawdź, czy w okolicy podbitki i na powierzchni samego pokrycia dachowego nie ma szczelin i otworów, przez które zwierzę mogłoby dostać się do środka. Zobacz czy obróbka blacharska przy oknach dachowych jest na pewno szczelna. Otwory wentylacyjne i inne ewentualne wloty zabezpiecz solidną stalową kratką. Między łatą okapową a pokryciem możesz zamontować metalową taśmę perforowaną, która uniemożliwi kunie wejście pod pokrycie. Jeśli planujesz remont dachu lub dopiero budujesz dom, zdecyduj się także na ocieplenie nakrokwiowe. Warstwa złożona z wełny mineralnej na sztywnym poszyciu oraz papy jest niemal nie do pokonania dla kuny domowej. Nadal możesz także korzystać z łatwo dostępnych metod zabezpieczających, takich jak odstraszacze ultradźwiękowe i zapachowe czy rozłożona w newralgicznych miejscach psia sierść. Jeśli jesteś już po ataku kuny, to wygryzione dziury i korytarze uzupełnij specjalistyczną pianką. Oprócz tego, że poprawi ona utraconą termoizolacyjność, to dodatkowo jest trudna w penetracji i skutecznie zniweluje plany drapieżnika.

Człowiek na drabinie

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom