Spis treści
Kuna domowa to drapieżnik, który potrafi mocno uprzykrzyć życie właścicielom obiektów mieszkalnych, przemysłowych czy gospodarczych. Posiada silne łapy i ostre zęby, którymi bez trudu niszczy warstwy ocieplenia oraz kable rozłożone w budynkach. Jej obecność można zauważyć zwłaszcza zimą, gdy szuka ciepłego schronienia. Istnieją jednak pewne metody, które umożliwią przepłoszenie niepożądanego gościa oraz zniechęcenie go do ponownego odwiedzenia domu. Jak pozbyć się kuny oraz czym ją odstraszyć?
Jak szybko pozbyć się kuny?
Są różne sposoby zniechęcenie kuny do odwiedzania i pobytu na poddaszu czy strychu budynku. Oprócz jego uszczelnienia i zabezpieczenia otworów, istnieją między innymi pewne zapachy oraz dźwięki, których nie toleruje drapieżnik.
- Jedną z najtańszych, łatwo dostępnych i ekologicznych metod jest ocet. Należy rozpylić go w miejscach, w których widoczne są odchody kuny oraz poczynione przez nią zniszczenia. Nieprzyjemny zapach octu skutecznie odstraszy zwierzę, a jego właściwości grzybo i bakteriobójcze zminimalizują ryzyko rozprzestrzeniania się pozostawionych przez zwierzę drobnoustrojów.
- Kuny nie przepadają także za olejkami eterycznymi. Możesz przetrzeć miejsca występowania zwierzęcia nasączoną olejkiem z mięty pieprzowej, cytryny lub eukaliptusa szmatką, aby odciągnąć drapieżnika z dala od swojego domu.
- Kolejnym rozwiązaniem jest ultradźwiękowy odstraszacz na kuny. To niewielkie urządzenie emitujące fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, niezwykle nieprzyjemne dla drapieżników i gryzoni – a zarazem niesłyszalne dla człowieka. Wystarczy podłączyć odstraszacz do źródła zasilania, wewnątrz lub na zewnątrz budynku, aby generowane przez niego dźwięki przepłoszyły kunę.
- Wartą uwagi, humanitarną metodą jest pułapka w formie klatki. Jest ona wykonana z grubego, odpornego na przegryzienie drutu. W jej wnętrzu należy umieścić przysmak kuny – owoce lub mięso, a po złapaniu drapieżnika – wywieźć go z dala od domu.
- W sprzedaży można spotkać również preparaty opisywane jako trutka na kuny. W rzeczywistości są one jednak dedykowane do zwalczania gryzoni, a zabijanie kun przez osoby prywatne jest niezgodne z prawem.

i
Czego boją się kuny?
Wiesz już, jak pozbyć się kuny z wnętrza budynku. Być może zastanawia Cię także, czego obawiają się te zwierzęta? Zarówno kuna leśna, jak i domowa boją się większych od siebie drapieżników. W naturalnym środowisku są to głównie lisy, wilki i borsuki oraz orły, a na terenach gospodarstw domowych czy obszarach przemysłowych – psy i koty. Kuny nie przepadają, nie tylko za samymi zwierzętami, ale również za zapachem ich odchodów czy sierści.
Jeżeli więc nie możesz pozwolić sobie na posiadanie własnego czworonoga, w sklepach możesz nabyć specjalne woreczki z sierścią, które pomogą Ci odstraszyć niepożądane drapieżniki. Zwierzęta te – z uwagi na silny instynkt obronny – mogą zaatakować Twojego pupila w momencie zagrożenia. Ponieważ ich aktywność obserwowana jest głównie nocą, szanse na bliższą konfrontację z domowymi zwierzakami są niewielkie.
Czego nie lubi kuna? Nagłego i mocnego światła! Z tego względu dobrym pomysłem będzie montaż lamp z czujką ruchu, rozmieszczonych wokół budynku. Ich niespodziewane uruchomienie się może zdezorientować i wystraszyć drapieżnika, zmuszając go do instynktownej ucieczki oraz ograniczając próby przedostania się do wnętrza.
Co najlepiej odstrasza kuny?
Z pewnością jest to silny zapach np. amoniak – wyjątkowo intensywny i nieprzyjemny. Jeśli za nim nie przepadasz, pomocny może okazać się olejek miętowy bądź specjalistyczne preparaty chemiczne, stworzone z myślą o odstraszaniu drapieżników. Skuteczną metodą zniechęcenia kun są również bariery fizyczne w postaci krat czy mocnych siatek o drobnych oczkach, blokujących dostęp do poddasza użytkowego, strychu lub wentylacji.
Pewną ochronę zapewni posiadanie psa bądź kota, których obecność – lub sam zapach – będzie działać odstraszająco. Jeżeli wyżej wymienione metody zawiodą, warto nawiązać kontakt ze specjalistami zajmującymi się odławianiem szkodników. Posiadają oni narzędzia oraz środki, które wykazują się wysoką skutecznością w odstraszaniu drapieżników oraz minimalizowaniu ryzyka ich powrotu w to samo miejsce.

i