Prysznic typu walk-in

i

Autor: Ceramika Paradyż Prysznic typu walk-in.

Kabina walk-in w nowoczesnej łazience. Zalety i wady kabiny prysznicowej walk-in

2024-06-21 12:15

Zamiast klasycznej kabiny prysznicowej – dwie, trzy tafle szkła. Kabina walk-in jest otwarta, lekka optycznie i świetnie wkomponowuje się w wystrój łazienki. Co więcej, pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Sprawdź, jakie zalety i wady mają kabiny walk-in!

Spis treści

  1. Kabina walk-in: co to jest?
  2. Zalety kabiny prysznicowej walk-in
  3. Kabina na planie prostokąta i nie tylko
  4. Czy kabina walk-in ma wady? Kiedy się nie sprawdzi?

Kabinę prysznicową walk-in można łatwo zamontować nawet w bardzo małej łazience. Ale żeby dobrze służyła na co dzień, należy spełnić kilka warunków.

Kabina walk-in: co to jest?

Kabina walk-in wyróżnia się tym, że jest częściowo otwarta. Składa się z dwóch lub trzech tafli szkła, a nawet jednej – np. gdy zaplanujemy miejsce na prysznic we wnęce lub w bardzo wąskiej łazience. Kabina walk-in może mieć klasyczny brodzik albo odpływ zamontowany w podłodze. Drugie rozwiązanie prezentuje się znacznie lepiej, ponieważ kabina wydaje się lżejsza optycznie, czasem jest wręcz niezauważalna w aranżacji. Niestety, by zamontować taki odpływ, podłoga powinna mieć dość grube warstwy – w przypadku mieszkań w niektórych blokach nie będzie to możliwe. Na szczęście sytuację uratują niskie brodziki.

Zobacz też: Prysznic XXI wieku - nowoczesne rozwiązania

Zalety kabiny prysznicowej walk-in

Łatwy montaż: kabina walk-in to jedynie szklane tafle, które przytwierdza się pod ściany lub podłogi za pomocą specjalnych profili. Nie ma w niej żadnych części otwieranych ani ruchomych.

Lekkość optyczna: ponieważ kabina prysznicowa walk-in składa się głównie ze szkła, wprowadza dużo światła i lekkości do łazienki.

Minimalistyczny design: dzięki prostocie wzorniczej kabina walk-in zadowoli miłośników stylu nowoczesnego. Co więcej, doskonale sprawdzi się też w łazience klasycznej czy skandynawskiej. Jeśli w wystroju chcemy dobrze wyeksponować ciekawe płytki czy meble, kabina walk-in na pewno nie skradnie uwagi!

Czystość i porządek: kabinę prysznicową walk-in o wiele łatwiej czyścić niż tę klasyczną – nie ma w niej trudno dostępnych fragmentów, załamań, zgięć i szyn.

Kabina na planie prostokąta i nie tylko

Najczęściej kabiny prysznicowe walk-in montowane są na planie prostokąta czy kwadratu. Ale nie jest to jedyna opcja – tym bardziej że łazienki często są trudne do zagospodarowania, mają wnęki czy skosy. Mniej miejsca niż kabina walk-in prostokątna zajmie ta na planie trapezu, czyli prostokąta „ściętego” w jednym z kątów. To zresztą jedno z modniejszych rozwiązań. W przypadku łazienki ze skosami możemy zamontować nawet kabinę na planie trójkąta (z jedną szybą).

Czy kabina walk-in ma wady? Kiedy się nie sprawdzi?

Aby kabina walk-in dobrze służyła na co dzień, łazienka musi mieć dobre ogrzewanie. Warto bowiem pamiętać, że w środku, podczas kąpieli, będzie chłodniej niż w klasycznej kabinie. Ponadto istotna jest dobra wentylacja – więcej pary wodnej rozchodzi się po łazience.

Kabina prysznicowa walk-in ma również swoje wady. Jeśli zamiast brodzika zainstalujemy odpływ liniowy (a nie punktowy), dość często należy go czyścić. Oprócz tego łatwo o zachlapanie strefy w pobliżu kabiny. Pewną trudnością może być również szybkie mycie głowy.