Spiżarnia to pomieszczenie bardzo przydatne i praktyczne w każdym domu. Przeznaczona do przechowywania zapasu produktów spożywczych i potrzebnych w kuchni przedmiotów i sprzętów AGD, jest doceniana szczególnie przez miłośników gotowania oraz liczniejsze rodziny. Ułatwi utrzymanie porządku, co jest niezmiernie istotne w kuchniach otwartych na salon. Aby jednak jej eksploatacja była wygodna, warto odpowiednio ją zaprojektować.
Zatem jak urządzić praktyczną i funkcjonalną spiżarnię?
Właściwe miejsce pod spiżarnię
Dostępne w sprzedaży gotowe projekty domów mają często przewidzianą – już w dokumentacji projektowej – lokalizację spiżarni. Choć w procesie adaptacji projektu nierzadko możliwe jest jej przeniesienie – warto zaufać doświadczeniu architekta, który umieścił to pomieszczenie w tym, a nie w innym miejscu. Zazwyczaj spiżarnia znajduje się w sąsiedztwie kuchni. To rozwiązanie najbardziej praktyczne, dzięki temu różne artykuły czy akcesoria są na wyciągnięcie ręki. Dobrym miejscem jest także przestrzeń w pobliżu przejścia z garażu do domu. Tam będziesz mógł ustawić większe ilości rzadziej używanych produktów, bez konieczności dźwigania ich aż do kuchni.
Jeżeli w wybranym projekcie nie przewidziano niewielkiego magazynku na przetwory, możesz samodzielnie wyznaczyć strefę do przechowywania zapasów. W tym celu sprawdzi się niewielkie pomieszczenie gospodarcze, a nawet wnęka usytuowana w łatwo dostępnym miejscu, ukryta za przesuwnymi drzwiami. Weź pod uwagę w szczególności wolną przestrzeń w północnej części budynku, a nawet w piwnicy – panujące tam warunki ułatwią zapewnienie optymalnej temperatury.
Odpowiednie warunki w spiżarni
Niezależnie od tego, w której części budynku znajdzie się spiżarnia, należy zadbać o to, by panowały w niej odpowiednie warunki. Dzięki temu umieszczone w niej produkty spożywcze przez dłuższy czas zachowają świeżość.
- Przede wszystkim w takim pomieszczeniu powinno być sucho i możliwie chłodno.
- Wskazane także, by było ono wentylowane. System wentylacji odprowadzi nadmiar wilgoci, minimalizując ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni.
- W spiżarni najlepiej utrzymywać temperaturę na poziomie 10-15ºC oraz wilgotność 55-65%. Takie parametry możesz osiągnąć, lokując spiżarnię z dala od źródeł ciepła oraz nie montując w niej okien i ogrzewania.
- W spiżarni warto zastosować taśmowe oświetlenie ledowe, które nie emituje ciepła, a zarazem skutecznie rozjaśni każdy zakamarek.
- Na podłodze i ścianach dobrze jest ułożyć płytki – łatwe do utrzymania w czystości oraz sprzyjające zachowaniu pożądanego chłodu.
- Jeśli w spiżarni jest okno, rozważ założenie w nim moskitiery, która zabezpieczy przed wlatywaniem owadów do wnętrza.
Prawidłowe wyposażenie spiżarni
Wiesz już, w jakim miejscu najlepiej umieścić spiżarnię oraz jakie warunki powinny w niej panować. Jak jednak optymalnie ją wyposażyć? Aby przestrzeń była funkcjonalna, istotny jest każdy szczegół i każdy centymetr – większość pomieszczeń do magazynowania produktów spożywczych jest bowiem stosunkowo mała. Należy zaplanować tu wiele odpowiednio rozmieszczonych, otwartych półek o głębokości 25-40 cm. Powinny one pomieścić produkty w różnych rozmiarach, a zarazem cechować się dużą wytrzymałością. Musi być ich na tyle dużo, by nie były przeładowane. Zadbaj o łatwy dostęp do każdej półki oraz możliwość wygodnego poruszania się pomiędzy regałami. Jeśli spiżarnia jest duża, warto wygospodarować w niej około metra wolnej przestrzeni. W przyszłości – gdy zajdzie taka potrzeba – możesz w tym miejscu ustawić zapasową lodówkę bądź zamrażarkę.
Praktyczną spiżarnię możesz wygospodarować nawet w niewielkim domu. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią przestrzeń oraz zagospodarujesz ją we właściwy sposób. Dzięki temu zapas produktów spożywczych będziesz mieć zawsze pod ręką, a rzadziej używane sprzęty AGD nie będą zajmować cennej przestrzeni w Twojej kuchni.
Podobne artykuły:
- Funkcjonalna i ergonomiczna kuchnia - jak ją rozplanować?
- Czy łazienka pod skosami może być wygodna i funkcjonalna?