Spis treści
- Pompa ciepła do cwu
- Ile kosztuje pompa ciepła?
- Pompa ciepła z zasobnikiem czy bez?
- Pompa ciepła monoblok czy split?
Pompa ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej jest jednym z wariantów do wykorzystania, gdy urządzenia grzewcze, np. kocioł na paliwo stałe albo olejowy, nie pracują latem. W wielu domach korzysta się z elektrycznych podgrzewaczy wody, tak zwanych bojlerów. Jednak gdy koszt energii elektrycznej staje się coraz większy, warto pomyśleć o tańszym rozwiązaniu. Zamiast elektrycznego podgrzewacza można zastosować kolektory słoneczne. Ich koszt może być porównywalny z pompą ciepła. Mają one jednak dwie wady: są uzależnione od pory dnia i pogody – nie pracują w nocy ani gdy jest pochmurno, a także wymagają zbiornika buforowego na wypadek wyprodukowania zbyt dużej ilości gorącej wody.
Pompa ciepła do cwu
Innym rozwiązaniem jest zainstalowanie powietrznej pompy ciepła przeznaczonej tylko do podgrzewania wody. Jest ona znacznie bardziej efektywna elektrycznie niż bojler. Z 1 kWh prądu możemy uzyskać od 2,5 do około 4 kWh energii cieplnej, a nie 1 kWh, jak w przypadku tradycyjnego podgrzewacza elektrycznego. Jej działanie zimą jest mniej opłacalne niż latem, ponieważ przy bardzo niskiej temperaturze będzie włączać się grzałka elektryczna, więc pobór prądu będzie większy. Jednak pompa ciepła do cwu zwykle jest potrzebna latem, a nie zimą, gdy w domu pracuje główne źródło ogrzewania.
Ze względu na zasilanie prądem elektrycznym inwestycja w pompę ciepła do cwu jest opłacalna zwłaszcza w domach korzystających z własnej instalacji fotowoltaicznej.
Ile kosztuje pompa ciepła?
Pompa ciepła do cwu może kosztować od 4000 do 10 000 zł, zależnie od mocy, wielkości zasobnika, wyposażenia. To znacznie więcej niż koszt tradycyjnego podgrzewacza wody. Jednak eksploatacja urządzenia, czyli dostarczanie ciepłej wody, jest znacznie tańsze i bezproblemowe. Każdy producent podaje współczynnik efektywności COP swojego urządzenia. Jest on różny zależnie od temperatury zewnętrznej, a także temperatury podgrzewanej wody, więc w dokumentacji można znaleźć kilka pozycji. Do produkcji ciepłej wody w domu standardowej rodziny wystarczy pompa ciepła o mocy 2-3 kW.
Pompa ciepła z zasobnikiem czy bez?
W domach, w których pracuje kocioł na paliwo stałe lub gazowy często są już zainstalowane zasobniki ciepłej wody. Podobnie może być w domach, które na dachu mają kolektory. W takim wypadku można kupić pompę ciepła bez zasobnika, żeby zmienić źródło dostarczające ciepłą wodę na tańsze, pewniejsze i wygodniejsze w eksploatacji. Na rynku jest bardzo duży wybór pomp ciepła z zasobnikiem o różnej pojemności - od 100 do 300 litrów. To propozycja dla inwestorów, którzy jeszcze nie mają żadnego podgrzewacza cwu albo chcą zastąpić zwykły bojler.
Pompa ciepła monoblok czy split?
Pompa ciepła może stanowić kompletne urządzenie w jednej obudowie (monoblok), które umieszcza się w ogrzewanym pomieszczeniu wewnątrz domu. Trzeba więc mieć na nią miejsce, a ponadto liczyć się z hałasem (praca sprężarki i wentylatora). Powietrze może być doprowadzane do pompy i odprowadzane na zewnątrz za pomocą przewodów wentylacyjnych. To wiąże się z wykonaniem otworów w ścianie lub dachu i może być kłopotliwe technicznie. Pompa monoblokowa może również pobierać powietrze wewnątrz domu, co jest korzystne, bo będzie mieć ono wyższą temperaturę. W takim przypadku trzeba uwzględnić dodatkowy efekt chłodzenia i osuszania powietrza w pomieszczeniu.
W przypadku pompy ciepła typu split, jednostka zewnętrzna z wentylatorem, parownikiem i sprężarką jest umieszczana poza budynkiem – na ziemi lub ścianie. Dzięki temu urządzenie generujące hałas jest na zewnątrz. We wnętrzu domu umieszcza się zbiornik na wodę ze skraplaczam, Obie jednostki łączy się tylko cienkimi przewodami z czynnikiem chłodniczym, a także elektrycznie. Ponieważ jednostka zewnętrzna będzie pracować na dworze, trzeba wybierać urządzenia przystosowane do pracy w niskiej temperaturze.