Budowa domu jednorodzinnego w zimowej scenerii

i

Autor: gettyimages.com Konstrukcja domu jednorodzinnego w stanie surowym otwartym, wznoszona z bloczków betonowych i cegieł, z widocznymi podporami szalunkowymi i zbrojeniem. Budowa odbywa się w zimowych warunkach — teren pokryty śniegiem, a w tle rozciągają się pola i wzgórza. Jasne, bezchmurne niebo podkreśla surowość krajobrazu.

Co warto zrobić na budowie przed zimą?

2025-04-28 9:00

Planujesz zimową przerwę w budowie domu lub zamierzasz rozpocząć prace jesienią? W obu przypadkach niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie wznoszonego budynku i otaczającego go terenu. W tym artykule dowiesz się jak zabezpieczyć budowę na czas zimy.

Spis treści

  1. Zabezpieczenie fundamentów na zimę
  2. Przygotowanie ścian parteru i poddasza na okres przestoju
  3. Ochrona instalacji wewnętrznych w trakcie zimowej przerwy
  4. Przyszykowanie placu budowy na zimę

Budujesz dom i planujesz zimowy przestój prac? A może rozważasz rozpoczęcie robót jesienią? W każdej z tych sytuacji zadbaj o stosowne zabezpieczenie nowo powstającego obiektu oraz przylegającego do niego terenu. Dzięki temu ograniczysz ryzyko zniszczenia fundamentów, ścian czy instalacji, co pozwoli na bezpieczne kontynuowanie robót budowlanych wraz z nastaniem cieplejszych dni. Co warto zrobić na budowie przed zimą, aby nie narazić się na dodatkowe koszty i opóźnienia?  

Zabezpieczenie fundamentów na zimę

Rozpoczynasz budowę jesienią? W tym okresie mogą zaskoczyć Cię niespodziewane przymrozki. Aby niskie temperatury nie wpłynęły negatywnie na konstrukcję budynku, do fundamentów możesz użyć betonu z domieszkami przyspieszającymi wiązanie. Pozwoli to na szybsze uzyskanie odpowiednich parametrów przez beton oraz zapobiegnie jego zamarzaniu, co zmniejszy ryzyko potencjalnych uszkodzeń. Ważnym jest odpowiedni dobór domieszek oraz kontrola temperatury i warunków atmosferycznych przy pierwszych godzinach po wylaniu. Po ściągnięciu szalunków z ław i przygotowaniu ścian fundamentowych dopilnuj, by zostały one zaizolowane termicznie i przeciwwilgociowo, a następnie obsypane ziemią. Możesz również przykryć fundamenty specjalnymi matami grzewczymi lub folią termoizolacyjną, aby utrzymać optymalną temperaturę wokół betonu w warunkach zimowych.

Jeśli pogoda na to pozwoli, przed dłuższym przestojem dobrze będzie wykonać także posadzkę na gruncie. Posiadasz w domu niewykończoną piwnicę? Upewnij się, że woda deszczowa i roztopowa nie spływa do piwnicy, a jeśli nie masz wykończonej izolacji możesz zabezpieczyć je tymczasowo folią kubełkową lub styropianem. Nie zdążysz przygotować właściwych izolacji zewnętrznych przed nadejściem mrozów? Jeśli fundamenty są odkryte, zasyp je tymczasowo suchą ziemią lub piaskiem, aby ograniczyć przemarzanie gruntu pod fundamentem. Możesz użyć płyt styropianowych, tymczasowo opierając je o fundament i zabezpieczając folią czy deskami. Pomocne może okazać się także wykonanie rowów odwadniających, żeby śnieg i deszcz nie zbierały się wokół budynku. 

Wnętrze domu w stanie surowym

i

Autor: gettyimages.comKonstrukcja dachu z oknami mansardowymi gettyimages.comKonstrukcja dachu z oknami mansardowymi

Przygotowanie ścian parteru i poddasza na okres przestoju

Przed pierwszymi opadami śniegu lub ujemnymi temperaturami udało Ci się wykonać ściany parteru? Zabezpiecz świeżo wzniesione mury folią lub plandeką przymocowaną do konstrukcji w taki sposób, żeby uniemożliwić zerwanie czy zniszczenie przez wiatr. Jeśli w ścianach są przygotowane otwory okienne bądź drzwiowe, zasłoń je deskami lub płytami OSB. Masz już wykonany strop nad parterem czy więźbę dachową? Te elementy także warto zabezpieczyć folią, chroniąc je przed negatywnym wpływem wilgoci pochodzącej z zalegającego śniegu.

Ochrona instalacji wewnętrznych w trakcie zimowej przerwy

Twój budynek jest już w stanie surowym zamkniętym, a w jego wnętrzu wykonano instalacje wodne, kanalizacyjne oraz C.O.? Jeśli w obiekcie zamontowano już piec i przeprowadzono rozruch systemu grzewczego, możesz pozostawić urządzenie uruchomione, ustawione na temperaturę minimalną – zapobiegnie to zamarzaniu wody w rurach. Jeżeli nie planujesz ogrzewać wnętrza, dopilnuj spuszczenia wody z instalacji, aby wyeliminować ryzyko pękania rur po zamarznięciu w nich cieczy. Zakręć zawór wody w budynku i odłącz ewentualne źródło dopływu wody z sieci. Jeśli nie da się spuścić całej wody, można dodać płyn niezamarzający do instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

Upewnij się także, czy wykonane poza budynkiem przyłącza wodne i kanalizacyjne zostały prawidłowo zasypane ziemią przed nadejściem mrozów. Jeśli w budynku jest zamontowana instalacja elektryczna - najlepiej wyłączyć prąd w rozdzielni głównej. W przypadku instalacji gazowej - zakręć zawór główny, aby uniknąć ewentualnych nieszczelności i wycieków.

Konstrukcja dachu z oknami mansardowymi

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Przyszykowanie placu budowy na zimę

Co warto zrobić na budowie przed zimą? Prócz zabezpieczenia fundamentu, ścian czy instalacji wodnych, dobrze będzie w stosowny sposób przygotować także cały teren przedsięwzięcia. W tym celu uporządkuj plac i dopilnuj wywiezienia śmieci czy pozostałości materiałów budowlanych.

Pozbieraj produkty, które jeszcze Ci się przydadzą, a które źle znoszą niskie temperatury czy wpływ wilgoci. Mowa tu o materiałach takich jak tynki, kleje, zaprawy, towary płynne i półpłynne czy wełna mineralna. Umieść je w suchym miejscu, w którym nie będą narażone na mróz – dzięki temu będą nadawać się do użycia po kilku miesiącach przestoju. Jeśli przed budynkiem znajduje się stal, owiń ją folią i odizoluj od gruntu – minimalizując w ten sposób ryzyko jej rdzewienia. W betoniarce, taczkach czy kastrach budowlanych pozostały resztki betonu i zapraw? Usuń je. Pozostawione na dłuższy czas stwardnieją, a ich późniejsze zlikwidowanie będzie znacznie trudniejsze. Zabezpiecz również maszyny i narzędzia, warto spuścić paliwo i zabezpieczyć zbiorniki przed zamarzaniem. Jeśli budowa jest w pobliżu drogi ustaw oznaczenia ostrzegawcze - szczególnie jeśli pozostają wykopy, które przykryte śniegiem mogą stanowić zagrożenie.

Budowa domu jednorodzinnego w zimowej scenerii

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Zima to okres, w którym nie należy zapominać o swojej budowie. Śledząc prognozy pogody i dbając o stosowne zabezpieczenie obiektu, możesz skutecznie zminimalizować ryzyko pojawienia się szkód i związanych z nimi dodatkowych kosztów. Choć przygotowanie terenu inwestycji na czas przestoju będzie wymagać nieco zachodu, wiosną będziesz mógł rozpocząć prace bez zbędnych opóźnień i konieczności wykonywania poprawek.