Projekt domu Rezolutny CN pa

i

Autor: Redakcja Muratordom

Dom autonomiczny – wyjaśniamy, co to jest

2024-06-13 12:17

Coraz szersze grono współczesnych inwestorów zwraca uwagę, aby ich nowo powstający dom nie wykazywał negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Ma on być przyjazny dla natury nie tylko na etapie budowy, ale także podczas późniejszej eksploatacji – oferując zarazem optymalny komfort i niezależność w użytkowaniu wody i energii. Takie warunki spełnia samowystarczalny dom autonomiczny. Czym jest, jakie są jego zalety oraz dla kogo będzie on najlepszym rozwiązaniem?

Czym jest dom autonomiczny?

Jeżeli jesteśmy na etapie wyboru projektu domu, być może spotkaliśmy się z pojęciem budynku autonomicznego. Taki obiekt jest niezależny od sieci energetycznej, wodnej i kanalizacyjnej, nie generując comiesięcznych rachunków za media. Bardzo często w jego otoczeniu praktykowana jest uprawa roślin, która pozwala na samodzielną produkcję żywności bez konieczności korzystania z oferty sklepów.

Do ogrzewania domu autonomicznego wykorzystywana jest najczęściej pompa ciepła lub kolektory słoneczne. Dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej, budynek sam pozyskuje z energii słońca prąd, niezbędny do zasilenia najważniejszych urządzeń czy układów. Systemy zarządzania energią wskazują, w jaki sposób możemy dokonać dodatkowych oszczędności i uzyskać jak najlepsze wyniki pod względem efektywności energetycznej. Własna woda jest natomiast pobierana ze studni, a ścieki bytowe trafiają do przydomowej oczyszczalni.

W przypadku domu autonomicznego musimy pamiętać również, że jego projekt powinien spełniać standardy domu pasywnego. Powinien być bardzo dobrze zaizolowany termicznie, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których mogą powstawać mostki termiczne. Dom taki powinien być właściwie usytuowany względem stron świata, co pozwala na optymalne wykorzystanie energii słonecznej. Konieczne jest również zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. 

Kto powinien wybrać autonomiczny dom?

Autonomiczny budynek mieszkalny powinien trafić w gust wszystkich osób, które zainteresowane są energooszczędnymi lub pasywnymi projektami domów. Będzie on idealnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zminimalizować wysokość rachunków za media. Niemal samowystarczalny obiekt sprawdzi się wśród ludzi, którzy chcą zmniejszyć ślad węglowy emitowany przez budynek oraz sprawić, by był on jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Taka propozycja będzie również dobrym wyborem, jeżeli chcemy wznieść wymarzony dom z dala od cywilizacji, gdzie nie doprowadzono dotychczas niezbędnego uzbrojenia terenu.

Jakie są zalety i wady domu autonomicznego?

Jeśli rozważamy budowę domu autonomicznego, być może w podjęciu optymalnej decyzji pomogą nam atuty tego rozwiązania. Samowystarczalny budynek jest droższy w realizacji, gwarantuje jednak bardzo niskie koszty utrzymania przez cały okres jego eksploatacji. Pozwala żyć w zgodzie z naturą oraz każdego dnia z łatwością troszczyć się o środowisko. Użytkowanie takiego budynku wymaga wyrobienia w sobie nawyków oszczędzania podstawowych mediów, co pozwoli w optymalny sposób wykorzystać pozyskane ze środowiska prąd i wodę. 

Wzniesienie samowystarczalnego obiektu mieszkalnego nie zawsze jest jednak możliwe. Ograniczenia mogą wynikać np z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który nakazuje podłączenie nieruchomości do istniejących sieci. Innym ograniczeniem może być powierzchnia działki. Na małej działce możemy nie zmieścić studni i przydomowej oczyszczalni ścieków - ze względu na wymagane odległości między tymi elementami.  Należy pamiętać również o tym, że ze względu na panujący w Polsce klimat i wynikającą z niego konieczność długoterminowego przechowywania energii, nie jest możliwa całkowita niezależność od sieci energetycznej, możemy jednak optymalizować rozwiązania.

Dom autonomiczny to jeszcze stosunkowo mało znane rozwiązanie, które jednak z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Niezwykle ekologiczny i samowystarczalny, pozwala łatwiej zrealizować marzenia o zamieszkaniu w leśnej głuszy lub niemal całkowitym wyeliminowaniu rachunków za media. To kolejny krok naprzód po domach energooszczędnych i pasywnych, który jest wyrazem troski o środowisko i znakiem przemian zachodzących we współczesnym budownictwie.

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Projekt domu Rezolutny CN pa

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom
Projekt domu Dom na start pa

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom