Dom kalkulator miarka długopis schemat energetyczny

i

Autor: gettyimages.com

Czy nowoczesne domy jednorodzinne mogą być ekologiczne?

2024-06-13 12:18

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób zastanawia się, czy nowoczesne domy jednorodzinne mogą być ekologiczne. Współczesne technologie pozwalają na budowę domów, które są zarówno nowoczesne, jak i przyjazne dla środowiska. W tym artykule przyjrzymy się, jakie cechy powinien posiadać ekologiczny dom jednorodzinny.

Spis treści

  1. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię
  2. Zastosowanie nowoczesnych źródeł energii

Na pytanie, czy projekty domów nowoczesnych mogą być ekologiczne, istnieje tylko jedna właściwa odpowiedź: nie tylko mogą, ale przede wszystkim powinny być właśnie takie. Obliguje nas do tego coraz bardziej restrykcyjne prawo budowlane, z którego jasno wynika, że projekt powinien minimalizować codzienne zużycie energii. W czym jednak ekologia domu może się objawiać? Przede wszystkim w wykorzystaniu ekologicznych i bezpiecznych materiałów budowlanych, zastosowaniu alternatywnych oraz odnawialnych źródeł energii oraz niskiej emisyjności zanieczyszczeń do środowiska

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię

Projekty domów nowoczesnych charakteryzują się maksymalnym ograniczeniem zapotrzebowania na energię elektryczną oraz energię cieplną. Ważne jest nie tylko zastosowanie nowoczesnych urządzeń, ale również właściwe rozplanowanie funkcjonalne domu. Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu pomieszczeń w budynku względem stron świata, możliwe jest bezpośrednie wykorzystanie energii słonecznej nie tylko do oświetlenia, ale również do dogrzania pomieszczeń. W tym celu większośc pomieszczeń strefy dziennej powinna mieć zaprojektowane duże przeszklone powierzchnie na ścianach od strony południa. Od północy można projektować pomieszczenia sanitarne, gospodarcze, techniczne, które nie potrzebują dużych okien.  

Bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ na zmniejszenie zużycia energii w domach nowoczesnych jest zastosowanie materiałów o bardzo dobrych właściwościach termicznych. Dotyczy to zarówno technologii i materiałów wybranych na ocieplenie domu jak i stolarki okiennej i drzwiowej o odpowiednich parametrach. Ważne jest również to, by bryła budynku była możliwie zwarta. Podczas budowy należy zwrócić uwagę na wszystkie elementy przy których mogą pojawić się mostki termiczne - żelbetowe nadproża okienne, słupy w ścianach zewnętrznych, naroża. Szczególnie starannie należy zadbać o odpowiednią izolację termiczną płyt balkonowych. Można to zrobić tradycyjnie - stosując izolację od góry i od dołu płyty lub zdecydować się na nowoczesne rozwiązania jakim są balkony mocowane na łącznikach termoizolacyjnych. 

Łączne zastosowanie tego typu rozwiązań sprawia, że dom łatwej będzie zimą kumulował ciepło, a latem chronił nas przed upałem.

Osoba z tabletem i schematem energetycznym

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Zastosowanie nowoczesnych źródeł energii

Do ogrzewania domów nowoczesnych bardzo często wykorzystuje się obecnie pompy ciepła. Jeżeli decydujemy się na takie rozwiązanie, warto rozważyć również instalację ogrzewania podłogowego w całym domu. Dla efektywnego ogrzewania podłogowego potrzebne jest zastosowanie niskotemperaturowego źródła ciepła, które może zapewnić właśnie pompa ciepła. Te dwa rozwiązania dobrze ze sobą współpracują. 

Pompa ciepła jest zdecydowanie ekologicznym rozwiązaniem. Nie emituje do środowiska żadnych zanieczyszczeń. Zamiast tradycyjnych paliw wykorzystuje odnawialne zasoby. Wyróżnia się też dużą energooszczędnością. Kolejnym elementem stosowanym w energooszczędnych nowoczesnych domach jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła. Mechanizm jego działania opiera się na całorocznej stabilizacji temperatury gruntu na określonej głębokości. Gruntowy wymiennik ciepła zimą dogrzeje powietrze transportowane do rekuperatora, a latem schłodzi rozgrzane powietrze przed wejściem do centrali wentylacyjnej. 

Doskonałym uzupełnieniem ekologicznego budynku są panele solarne i panele fotowoltaiczne. Panele solarne pozwalają na ogrzanie wody energią słoneczną, a panele fotowoltaiczne sprawiają, że energia ta może być przetwarzana na prąd. Połączenie w jednym systemie pompy ciepła i fotowoltaiki sprawia, że dom może stać się bardzo nisko energetyczny, dzięki temu jest nie tylko ekologiczny, ale również tani w utrzymaniu.

Podsumowując, jeśli wybierasz właśnie projekt swojego domu, zwróć uwagę, by był on zarówno nowoczesny jak i ekologiczny. Dzięki temu wybudujesz dom nie tylko przyjazny dla środowiska, ale również dla Twojej kieszeni.

Dom kalkulator miarka długopis schemat energetyczny

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com