Przydomowa oczyszczalnia ścieków

i

Autor: gettyimages.com

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

2024-09-05 8:00

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma wiele zalet. Coraz częściej inwestorzy decydują się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jako alternatywę dla tradycyjnego szamba. Sprawdź kiedy warto zacząć ją budować i jak się do tego przygotować?

Spis treści

  1. Przydomowa oczyszczalnia ścieków - kiedy warto zacząć ją budować?
  2. Jak działa przydomowa oczyszczalnia?
  3. Od czego zależy koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?
  4. Koszt budowy przydomowej oczyszczalni
  5. Kiedy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - kiedy warto zacząć ją budować?

Jeżeli w pobliżu Twojej działki nie istnieje sieć kanalizacyjna, dobrym wyborem może okazać się przydomowa oczyszczalnia ścieków. Taka instalacja pozwoli na wygodne usuwanie nieczystości, do minimum ograniczając konieczność ich wywozu. W konsekwencji stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego szamba. Jak działa i ile kosztuje oraz kiedy najlepiej wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków? 

Jak działa przydomowa oczyszczalnia?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków wykorzystują zachodzące w nich naturalne procesy biologiczne, działając w cyklu beztlenowym i tlenowym. Na samym początku bakterie beztlenowe w osadniku gnilnym – w połączeniu ze zjawiskiem sedymentacji – usuwają zanieczyszczenia nieorganiczne i odseparowują tłuszcz. Efektem tego etapu jest wstępne oczyszczenie ścieków i powstanie tzw. szarej wody. W kolejnej fazie – tlenowej – ścieki są poddawane dalszemu oczyszczaniu w drenażu rozsączającym lub reaktorze biologicznym. W konsekwencji zanieczyszczenia są zneutralizowane i rozłożone na nieszkodliwe dla środowiska, dzięki czemu mogą być odprowadzone do gruntu.

Od czego zależy koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?

Dostępne w sprzedaży przydomowe oczyszczalnie ścieków potrafią znacząco różnić się ceną. Wpływ na ich ostateczny koszt ma wiele czynników, m.in. rodzaj gruntu, w jakich zostaną umieszczone. Mniej zapłacisz za oczyszczalnię z drenażem rozsączającym, która musi być jednak zamontowana w dobrze przepuszczalnym podłożu. Jeśli na Twojej działce znajduje się głównie glina, lepszym wyborem będzie droższa, biologiczna oczyszczalnia ścieków, dobrze sprawdzająca się w każdym podłożu.

Kolejnym elementem wpływającym na koszt budowy przydomowej oczyszczalni jest prowadząca do niej infrastruktura. Im dłuższy i bardziej skomplikowany będzie odpływ skierowany od strony domu do zbiornika, tym więcej przyjdzie Ci zapłacić za jego wykonanie. Na cenę wpływa także liczba mieszkańców – przekładająca się na wielkość komory. Dla dwóch osób optymalnym wyborem będzie przydomowa oczyszczalnia ścieków o pojemności 1000 litrów, podczas gdy dla 4-osobowej rodziny – 2000 litrów. Warto wspomnieć także o lokalizacji; firmy oferujące montaż tego typu urządzeń i świadczące swe usługi na terenach miejskich zazwyczaj wyceniają je drożej, aniżeli specjaliści działający na obszarach wiejskich.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com

Koszt budowy przydomowej oczyszczalni

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? To zależy – w głównej mierze od jej rodzaju. Za zakup i montaż urządzenia z drenażem rozsączającym należy zapłacić średnio od 7 do 10 000 złotych. Nieco wyższy będzie uśredniony koszt biologicznej oczyszczalni wraz z jej instalacją, który waha się od 9 do 13 000 złotych. W tym miejscu warto wspomnieć również o późniejszych wydatkach eksploatacyjnych. Od 150 do 400 zł wyniesie roczny koszt wywożenia ścieków, natomiast zakup biopreparatów wspierających prawidłową pracę oczyszczalnie to dodatkowe 100 zł w skali roku. 

Kiedy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować już na etapie adaptacji projektu domu. Wtedy to architekt przygotowujący dokumenty uwzględni w nich także montaż oczyszczalni, eliminując w ten sposób konieczność dokonywania dodatkowych formalności.  Sprawdzi również czy zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy, w ogóle dopuszczają montaż tego typu urządzenia.

Instalując zbiornik w trakcie budowy domu, unikniesz także niszczenia już urządzonego i zagospodarowanego trawnika, którego jeszcze nie założono na terenie prac. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby montaż tego typu urządzenia zaplanować w późniejszym czasie. W takiej sytuacji pamiętaj jednak o zgłoszeniu zamiaru prowadzenia robót w starostwie powiatowym.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to doskonała alternatywa dla szamb, dedykowana na tereny nieskanalizowane. Jej bieżąca eksploatacja jest znacznie wygodniejsza, a działanie – bardziej przyjazne dla środowiska. Choć sam zakup i montaż jest najczęściej nieco droższy, aniżeli w przypadku szamba – korzyści połączone z codziennym użytkowaniem szybko rekompensują koszty związane z instalacją takiego urządzenia.

Budowa domu rury odpływowe

i

Autor: gettyimages.com gettyimages.com