Spis treści
- Czego dotyczy obowiązkowa adaptacja projektu?
- Zmiany w projekcie gotowym są możliwe
- Co to są łatwe zmiany w projekcie
- Zmiany trudne w projekcie gotowym = zmiany niemożliwe?
Adaptacja projektu to sprawdzenie możliwości wykorzystania go na konkretnej działce i dostosowanie go do lokalnych warunków – położenia względem stron świata, ukształtowania terenu, nośności gruntu, strefy klimatycznej i głębokości przemarzania.
Czego dotyczy obowiązkowa adaptacja projektu?
Obowiązkowa adaptacja projektu gotowego może się ograniczać do dostosowania fundamentów do miejscowych warunków gruntowych. Jednak często z warunków położenia i charakteru działki wynikają zmiany w projekcie – np. inne rozmieszczenie okien czy usytuowanie tarasu, dobudowa garażu, zmiana kąta nachylenia połaci dachu.
Adaptacji (w tym także zmian w projekcie) dokonuje wybrany przez inwestora uprawniony projektant. Zgodnie z przepisami powinien to być członek Izby Architektów. Nawet jeśli nie wprowadza zmian do projektu gotowego, podpisując dokumentację, staje się autorem projektu budowlanego i bierze odpowiedzialność za prawidłowość i kompletność dokumentacji.
Zmiany w projekcie gotowym są możliwe
Wprawdzie każdy projekt gotowy jest chroniony prawem autorskim, ale w dokumentacji określony jest zakres zmian, których można dokonywać bez pisemnej zgody autora. Zakres ten bywa różny: czasem ograniczony, czasem bardzo szeroki.
Jeżeli więc projekt nam odpowiada, ale rozważamy możliwość podpiwniczenia domu, innego rozmieszczenia okien czy sposobu wykończenia elewacji, powinieneś sprawdzić w opisie projektu (informacja ta umieszczona jest na początku opisu), czy jest na to zgoda autora. Najczęściej autorzy z góry dopuszczają te zmiany, które nie wpływają na wygląd zewnętrzny budynku – jego bryłę i elewacje. Jeżeli planowane zmiany wykraczają poza zgodę udzieloną w dokumentacji, potrzebna jest pisemna zgoda autora projektu gotowego. Aby mieć pewność, że będzie można ją wprowadzić najlepiej zwrócić się z taką prośbą przed zakupem projektu.
Co to są łatwe zmiany w projekcie
Do zmian łatwych do wprowadzenia można zaliczyć zmianę wielkości i usytuowania okien i drzwi, zmianę układu ścian działowych (lub ich likwidację), zmianę materiałów wykończeniowych i wymianę niektórych materiałów na inne o takich samych parametrach (np. bloczków betonu komórkowego na pustaki ceramiczne o tym samym wymiarze lub wełny mineralnej na styropian). Jednak zmiana materiału, która prowadzi do zmiany grubości ścian, powoduje już konieczność innego rozwiązania niektórych detali, np. w partii cokołowej. Zmiana ściany jednowarstwowej na dwu- lub trójwarstwową (i odwrotnie) zwykle wymaga gruntownego przeprojektowania ścian, fundamentów i stropów oraz zmiany sposobu oparcia konstrukcji dachowej.
Zmiany trudne w projekcie gotowym = zmiany niemożliwe?
Zmiany trudne w projekcie gotowym, wiążące się ze znacznymi kosztami wykonania rozwiązań zamiennych to przede wszystkim zmiany w konstrukcji budynku, np. przekształcenie domu parterowego, w którym nie przewidziano stropu, na dom parterowy z użytkowym poddaszem, zmiana wymiarów domu powodująca konieczność zmiany konstrukcji dachu lub zmiana technologii z murowej na szkieletową.
Przedstawiona powyżej na zdjęciach zmiana projektu odnosi się głównie do powiększenia garażu (możliwość wybudowania dwustanowiskowego). Przy adaptacji projektu budynek został również nieznacznie poszerzony, co pozwoliło na wygospodarowanie spiżarni w pobliżu kuchni oraz przestrzeni na garderoby przy sypialniach na poddaszu. Zmianie uległ też układ łazienek, a przy łazience na poddaszu została wydzielona osobna pralnia. Projekt pozwala jednak w dalszym ciągu na pewne aranżacje. Jednocześnie zaproponowano inną kolorystykę elewacji. Obecnie obie wersje projektu domu Niebywały M143 oferowane są w Kolekcji Murator Projekty.
Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:
- Miarodajny - najczęściej wybierany projekt 2019 r.!
- Najlepsze projekty domów nowoczesnych
- Dom na wąską działkę - TOP 5 projektów
- 8 domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. zł
- Idealne domy dla rodziny 2+3
- 5 najlepszych projektów małych domów (70-80 m2)
- Polecane projekty domów o pow. do 100/110 m2
- Najlepsze projekty domów drewnianych
- Domy z poddaszem - ponad 700 projektów! Wybierz najlepszy dla siebie >>>