pn.-pt. 8-20, sb. 10-17
pn.-pt. 8-20, sb. 10-17
Adaptacja projektu gotowego
Każdy projekt gotowy domu lub innego budynku, zanim zostanie złożony w urzędzie z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub ze zgłoszeniem budowy, wymaga adaptacji do warunków lokalnych i do działki, na której ma być zrealizowany.
Na czym polega adaptacja projektu i kto może ją wykonać?
Adaptację projektu wykonuje projektant (najczęściej architekt) z odpowiednimi uprawnieniami. W ramach adaptacji sprawdza zgodność projektu z wytycznymi prawa miejscowego (miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy). Ponadto musi sprawdzić zgodność warunków lokalnych: gruntowych, stref obciążenia wiatrem i śniegiem oraz głębokość przemarzania gruntu na danym terenie z założeniami przyjętymi w projekcie. Jeżeli budowa będzie prowadzona w innej strefie niż założona w projekcie lub na gruncie o innej nośności, projektant musi dokonać odpowiednich przeliczeń i dostosować projekt do warunków panujących na działce, na której będzie realizowana budowa.
Projektant adaptujący może także, w ramach adaptacji, wprowadzić do projektu inne zmiany. Mogą to być zmiany wynikające z konieczności dostosowania projektu do wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy (np. zmiana kąta nachylenia połaci dachowych, zmiana wysokości budynku) lub zmiany wynikające z potrzeb inwestora (np. zmiana funkcji poszczególnych pomieszczeń, przestawienie ścianek działowych lub ich likwidacja, zaprojektowanie dodatkowych drzwi, okien lub ich przesunięcie).
Adaptacja obejmuje również dostosowanie projektu do zmian w obowiązujących przepisach i normach, jakie wprowadzono po dacie (copyright) wykonania projektu gotowego.
Projektant adaptujący wprowadza zmiany we wszystkich częściach projektu, zarówno w projekcie architektoniczno-budowlanym, jak i w projekcie technicznym (zawierającym projekt konstrukcyjny oraz projekty instalacji).
Projekt zagospodarowania terenu
Projekt zagospodarowania terenu (PZT) to element projektu budowlanego, który składany jest w urzędzie łącznie z projektem architektoniczno-budowlanym. Te dwa elementy stanowią załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia budowy domu. Projekt gotowy nie zawiera PZT, dlatego w ramach adaptacji, projektant adaptujący musi opracować również tę część projektu budowlanego. Projekt ten wykonywany jest na aktualizowanej przez geodetę mapie do celów projektowych (najczęściej w skali 1:500). Przedstawia on wszystkie podstawowe elementy zagospodarowania działki: granice działki, bramy wjazdowe i furtki, budynki, powierzchnie utwardzone (dojścia, dojazdy, miejsca postojowe, tarasy), elementy przyłączy instalacyjnych, a także tereny zielone (biologicznie czynne). Znajdujący się obok rysunku bilans terenu (podsumowanie wszystkich rodzajów powierzchni i podanie ich procentowego udziału w powierzchni działki) musi być zgodny z wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy.
Co zawiera zaadaptowany projekt?
Autor adaptacji projektu, nawet jeśli nie wprowadza zmian do projektu gotowego, podpisując dokumentację, staje się autorem projektu budowlanego w rozumieniu art. 20 Prawa Budowlanego i bierze odpowiedzialność za prawidłowość i kompletność dokumentacji.
Przed złożeniem do urzędu, autor adaptacji dołącza do dokumentacji projektu gotowego:- kartę tytułową
- projekt zagospodarowania terenu
- kopię uprawnień zawodowych
- zaświadczenie z izby zawodowej
- oświadczenie o zgodności projektu z przepisami i zasadami wiedzy technicznej (aktualne na dzień wykonania adaptacji)
- informację BiOZ
- zaadaptowaną projektowaną charakterystykę energetyczną
Jakich dokumentów potrzebuje projektant, aby wykonać adaptację?
Jak widać, kupienie samego projektu nie wystarczy.Do adaptacji projektant potrzebuje jeszcze kilku dokumentów, są to m.in.:
- aktualna mapa do celów projektowych
- wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
- warunki przyłączenia mediów (instalacji elektrycznej, gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej)
- wypis i wyrys z rejestru gruntów
- decyzja o wyłączeniu z produkcji rolnej lub leśnej gruntu, jeśli wcześniej był tak użytkowany
- uzgodnienie lokalizacji zjazdu z drogi publicznej na działkę
Koszty i czas wykonania adaptacji
Koszty adaptacji zależą od jej zakresu, liczby oraz skali zmian, a także lokalnych cen funkcjonujących na danym terenie. Jeśli będziemy chcieli wprowadzić wiele zmian i będą one istotne (ingerujące w projekt techniczny, czy też instalacyjny), koszt wykonania adaptacji będzie wysoki. Warto więc – koniecznie przed zakupem projektu – skonsultować z architektem, który będzie wykonywał adaptację zakres niezbędnych do wykonania prac oraz ich całkowity koszt. Jeżeli będzie zbyt wysoki – postarać się znaleźć inny projekt, który będzie bardziej odpowiadał naszym wymaganiom.
Czas wykonania usługi również zależy od wielu czynników – regionu, sezonu, popytu czy też poziomu skomplikowania projektu. Jako orientacyjny czas przyjmuje się około 30-45 dni. Jest to jednak bardzo indywidualne, adaptacja może potrwać znacznie dłużej lub krócej.
Adaptacja projektu
Poznaj Partnerów współpracujących z Murator PROJEKTY, którzy wykonują adaptację projektów gotowych.Zmiany w projekcie
Chcesz wprowadzić zmiany do projektu? Sprawdź co możesz bez dodatkowej zgody autoraZadzwoń
Napisz do nas