Murator S01

i

Autor: PG

Nr 1 - POŚRÓD PROJEKTÓW STAJNI MURATORA

2024-06-27 11:08

Murator S01 to wielofunkcyjna stajnia przeznaczona do całorocznego utrzymania dwunastu koni. Ponadczasowa i uniwersalna architektura pozwala na wkomponowanie obiektu w każdy krajobraz.

Spis treści

  1. Dobra funkcja i przyjazna architektura
  2. Wygoda i bezpieczeństwo
  3. Krótko o budowie

Dobra funkcja i przyjazna architektura

Murator S01 to wielofunkcyjna Stajnia dla 12 koni z częścią mieszkalną i składową przeznaczona do całorocznego utrzymania. Ponadczasowa i uniwersalna architektura pozwala na wkomponowanie obiektu w każdy krajobraz. Estetyczne wykończenie elewacji deskami i płytkami kamiennymi oraz ciepła kolorystyka sprawiają, iż stajnia prezentuje się przyjaźnie i okazale. W części stajennej znajduje się 12 boksów - 6 boksów o powierzchni 12,54 m2 i sześć boksów o powierzchni 12,98 m2,  oraz siodlarnia, paszarnia i umywalnia ze zlewem roboczym. Takie powierzchnie boksów zapewniają koniom wygodę, a jednocześnie pozwalają Inwestorowi  na umieszczenie w nich zwierząt różnych ras i grup użytkowych. Z dwóch stron przejezdnego korytarza usytuowane są wejścia robocze - dla koni i obsługi, a od frontu znajduje się wejście główne, prowadzące przez holl, do części stajennej. Takie rozwiązanie ciągów komunikacyjnych umożliwia swobodne przemieszczanie się pracowników i przyjezdnych gości, oraz łatwy i bezpieczny dostęp do zwierząt. Siodlarnia usytuowana jest wewnątrz bryły budynku, dzięki czemu znajdujący się tam, często bardzo drogi sprzęt, nie jest narażony na kradzież lub dewastację, a jednocześnie takie umiejscowienie pozwala na dostęp do siodlarni zarówno od strony holu wejściowego jak i z części stajennej. Szeroki, 3,70 m korytarz zapewnia swobodne dostarczenie paszy, ściółki i usuwanie obornika, a także zapewnia bezkolizyjne funkcjonowanie obsłudze i zwierzętom wyprowadzanym na wybieg.

Nad środkową częścią stajni zaprojektowano poddasze użytkowe,  podzielone na dwie części – mieszkalną oraz gospodarczą. W części mieszkalnej usytuowany jest pokój, aneks kuchenny oraz łazienka, a także obszerny korytarz prowadzący do części gospodarczej i pełniący rolę garderoby. Mieszkanie może służyć jako dyżurka dla pracowników stajni lub jako baza noclegowa dla przyjezdnego gościa. W projekcie założono, że część gospodarcza przeznaczona będzie na skład ściółki i paszy objętościowej, ale jeśli w zagrodzie występują już budynki gospodarcze, istnieje możliwość adaptacji tej części na mieszkanie lub pomieszczenie rekreacyjne.

Dzięki dobrze zaplanowanym rozwiązaniom przestrzenno-funkcjonalnym prezentowana stajnia może pełnić rolę zarówno pensjonatu dla koni jak również tradycyjnej stajni przeznaczonej do chowu własnych zwierząt

Murator S01

i

Autor: PG PG

Wygoda i bezpieczeństwo

Projektując stajnię starano się stworzyć takie warunki, aby zapewnić koniom dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Zadbano o wiele szczegółów wpływających na dobrostan zwierząt, a także na komfort pracy ludzi obsługujących stajnię. Z uwagi na konieczność zapewnienia zwierzętom kontaktu wzrokowego, słuchowego i węchowego zaprojektowano przegrody, które w górnej części wykonane są jako ażurowe, z prętów stalowych. Urządzenia do karmienia i pojenia zwierząt umieszczono  tak, by zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia pokarmu lub wody, czyli po przeciwległych stronach. Ponieważ wysokość umiejscowienia żłobów i poideł powinna być uzależniona od wzrostu konia, zaprojektowano je jako regulowane. Kolejnym, ważnym czynnikiem jest oświetlenie, które powinno być zarówno sztuczne jak i naturalne. W stajni zaprojektowano je z uwzględnieniem wymaganego stosunku świetlnego (stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi) wynoszącego 1:15. W boksach zastosowano okna uchylne, umiejscowione na wys. 1,80 m od poziomu podłogi zapewniając naturalną wentylację, optymalne doświetlenie oraz bezpieczeństwo przebywających w nich koni. Zawsze należy pamiętać, aby zarówno przy projektowaniu jak i użytkowaniu obiektu zminimalizować ryzyko wypadków zwierząt i ludzi. W tym celu, do budowy przegród oraz drzwi boksów zastosowano bardzo solidne materiały. Elementy pełne zaprojektowano z desek o grubości 4 cm, a elementy ażurowe – z prętów stalowych o średnicy 15 mm.

Koń jest zwierzęciem dużym, dlatego oprócz odpowiedniej powierzchni boksów należy przewidzieć także wystarczającą wysokość pomieszczeń. W prezentowanej stajni założono wysokość 3 m – dla dwóch boksów w części środkowej, oraz 4,80 m – dla 10 boksów w częściach bocznych, zapewniając koniom należyty komfort. Właściwie zaprojektowane proporcje boksów (około 3x4 m) oraz ich powierzchnia, wynikają z troski o dobrostan zwierząt, ale jednocześnie ułatwiają obsługę począwszy od usuwania obornika, poprzez zadawanie paszy, a skończywszy na zabiegach pielęgnacyjnych.  Wygoda pomieszczeń dla koni wiąże się także z zapewnieniem równej i płaskiej posadzki. W boksach zaprojektowano posadzkę z szorstkiego betonu, a w korytarzu przewidziano kostkę betonową. Takie podłoże jest łatwe w utrzymaniu czystości, ale przede wszystkim konie nie są narażone na uszkodzenia kończyn lub stres spowodowany poślizgnięciem.

Nieodzownym elementem dobrego samopoczucia i funkcjonowania zwierząt jest mikroklimat pomieszczeń, który musi spełnić wymagania dotyczące temperatury, względnej wilgotności i dopuszczalnego stężenia szkodliwych gazów odzwierzęcych. Parametry mikroklimatu dla koni, w stosunku do innych zwierząt hodowlanych są zdecydowanie bardziej ostre, zwłaszcza odnośnie dopuszczalnego stężenia szkodliwych gazów i maksymalnej wilgotności. Bardzo ważne jest więc właściwe rozwiązanie systemu wentylacyjnego, które zaprojektowano, stosując w części stajennej, wywietrzaki dachowe z przewodów wentylacyjnych o średnicy 500 mm.

Krótko o budowie

Budynek został zaprojektowany  w technologii tradycyjnej, murowanej. Na wykonanie ścian zewnętrznych przewidziano bloczki z betonu komórkowego o grubości 24 i 36 cm. Jest to materiał stosunkowo niedrogi, a jednocześnie zapewniający odpowiednią termo- i dźwięko izolację. Stajnia powinna zagwarantować koniom jak największy spokój i ciszę dlatego wykonanie ścian z właściwych materiałów jest bardzo istotne. Konstrukcja dachu to drewniana więźba dachowa krokwiowo-jętkowa o dwóch kątach nachylenia połaci – 15° i 40°, przykryta dachówką ceramiczną. Wrota o szer. 3,00 m zostały zaprojektowane jako dwuskrzydłowe, dwudzielne, zapewniając wygodę i bezpieczeństwo oraz naturalną wentylację stajni, poprzez możliwość otworzenia tylko ich górnej części. Dzięki modułowym rozwiązaniom konstrukcyjnym istnieje możliwość wydłużenia lub skrócenia budynku o dowolną liczbę boksów.