Musimy jednak zacząć od podstaw - najważniejsze zasady w aranżacji łazienki to:
- WC nie dalej niż 150 cm od pionu kanalizacyjnego (jeżeli lokalizację pionu możesz jeszcze wybrać - jesteś na wygranej pozycji!)
- Zachowanie wygodnych i bezpiecznych odległości
- Pozostawienie dobrego dostępu do pionu wentylacyjnego / rekuperacji
Trzymanie się tych zasad to gwarancja nie tylko wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa przyszłych domowników!

i
Poszczególne elementy armatury łazienkowej mogą mieć różne kształty i wymiary, ale jako uniwersalny standard, stosowany na przykład w hotelach, przyjmujemy:
- umywalka około 60x45 cm
- wanna 170x80 cm
- kabina prysznicowa 90x90 cm
- pralka z drzwiczkami z przodu 40x60 do 60x60 cm (zależnie od ładowności)
- suszarka 60x60 cm
- miska ustępowa 36x55 cm
Oczywiście, jeżeli marzy Ci się ogromna wanna wolnostojąca czy prysznic walk-in, wymiary będą inne - w takim wypadku polecam poszukać już konkretnego modelu i na jego wymiarach bazować 🙂
Ostatnie wymiary o jakich musisz pamiętać to te “manewrowe” umożliwiające wygodne poruszanie: wygodne przejście powinno mieć minimum 60 cm, a wolne pole na środku pomieszczenia minimum 0,6-0,7m2.
KONIEC TEORII!
Teraz pokażę Ci 4 warianty urządzenia jednej łazienki. Projektowanie wnętrz to sztuka kompromisów - najważniejsze to myśleć o wygodzie i funkcjonalności, ale często jest to “coś za coś”.
Propozycja 1
Tu wszystko ma swoje miejsce. Jest przestrzeń na sporą wannę (wolnostojącą lub w zabudowie), osobny prysznic walk-in, a pralkę umieściłam pod blatem szafki z umywalką.Minusem może być niewielka przestrzeń na szafki. Mamy tu szuflady pod umywalką oraz płytką szafkę nad stelażem podtynkowym WC. W tym wariancie proponuję estetyczny wolnostojący kosz na pranie.Raczej nie zmieści się tu także pełnowymiarowa pralka - szafka stanie się bardzo głęboka co zawęża przejście.

i
Propozycja 2
Dzięki temu, że mamy wannę w zabudowie i zamkniętą kabinę prysznicowej znalazło się tu miejsce na wysoką szafę z pralką i suszarką. A co za tym idzie na przeciwległej ścianie jest więcej miejsca - zmieszczą się tu nawet dwie umywalki obok siebie, lub wygodna szuflada z koszem na pranie, dzięki czemu przestrzeń będzie łatwiejsza do uporządkowania i bardziej estetyczna.

i
Propozycja 3
Tutaj zamieniłam stronami - WC z szafką umywalkową. Dzięki temu szafka może być jeszcze dłuższa. A nad WC mamy kolejną szafkę. Zaproponowałam tutaj powiększenie wanny (szerokość 80 cm) i zastosowanie parawanu składanego na ścianę, dzięki czemu prysznic i wanna są połączone. W takim układzie pamiętaj aby baterię prysznicową dać przy dłuższym boku wanny tak, aby możliwe było złożenie parawanu gdy nie jest on potrzebny. Można tutaj także miejsce po bokach stelażu podtynkowego wykorzystać na płytkie szafki - słupki.Propozycja

i
Propozycja 4
W tym wariancie zaproponowałam umieszczenie dużego, otwartego prysznica przy ścianie z oknem a wanny w sąsiedztwie. Można dodać tu ściankę - pełną lub częściowo przeszkloną, w której można także wykonać półki wnękowe na kosmetyki. Ze względu na osobną wannę i prysznic tutaj tak jak w propozycji 1, pralka znajdzie się pod blatem obok umywalki. W takich szafkach trzeba pamiętać o konieczności zastosowania umywalki podwieszanej pod blat lub wpuszczanej - aby wysokość blatu się zgadzała i pralka wysokości 85 cm się pod nim zmieściła.

i
Mam nadzieję, że udało mi się zainspirować do kombinowania z układami swoich łazienek. Przede wszystkim myśl o potrzebach przyszłych domowników - czy ważniejsza jest duża ilość miejsca do przechowywania czy może jednak duża, osobna wanna i kabina prysznicowa. Urządzanie domu czy mieszkania to sztuka kompromisów, ale sprytny plan już na początku pomoże Ci podejmować dalsze decyzje - czy to odnośnie konkretnej armatury, kolorów czy też dekoracji. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia z zaprojektowaniem swojej łazienki albo większej części domu - zapraszam do kontaktu.
Artykuł powstał we współpracy z Zuzanną Rybicką Sikorą - architektem wnętrz.