Spis treści
- Postanowienia zawarte w treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ważne wyjaśnienia oraz definicje
- Jednoosobowa działalność gospodarcza a obowiązujące postanowienia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
Szukając działki pod przyszłą zabudowę, inwestorzy często obok funkcji mieszkalnej w planowanym budynku, chcieliby również mieć możliwość wydzielenia części usługowej, bądź też wybudowania niezależnego budynku usługowego. Czy jest to możliwe na terenach oznaczonych jako MN?
Postanowienia zawarte w treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ważne wyjaśnienia oraz definicje
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy na działce oznaczonej jako MN jest możliwe prowadzenie usług, konieczne jest sprawdzenie postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Istotne jest jego dokładne przeanalizowanie. W praktyce najczęściej funkcja podstawowa – w tym przypadku MN (tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej), uzupełniana jest przez dodatkowe przeznaczenie dopuszczalne np. usługi podstawowe.
Niezwykle ważne jest wnikliwe przeczytanie całego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w szczególności zaś zwrócenie uwagi na definicje zawarte w tym planie. Często w definicji usług podstawowych określone są rodzaje dopuszczalnych usług, które mogą być prowadzone na tym terenie. Istotne jest również, aby sprawdzić jaką formę zabudowy dla funkcji uzupełniającej przewiduje MPZP. Niektóre plany miejscowe dopuszczają wolnostojące budynki usługowe na jednej działce obok zabudowy mieszkalnej, inne przewidują jedynie wydzielenie części budynku mieszkalnego pod usługi (najczęściej jest 10-30% powierzchni użytkowej budynku).
Może okazać się również, że dana usługa została wprost przewidziana na danym obszarze jako funkcja uzupełniająca. Najczęściej jako funkcja uzupełniająca, na terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, przewidywane są usługi z zakresu handlu detalicznego, biur, usług finansowych, rzemiosła, kultury, turystyki, gastronomii, zdrowia czy oświaty. Z praktycznego punktu widzenia należy wskazać, że co do zasady zabronione są usługi, które kolidują z podstawową funkcją na danym terenie np. usługi związane z oczyszczaniem ścieków, usługi uciążliwe etc. Takie postanowienia również znajdują się w treści planu.
Problem pojawia się w sytuacji, gdy zapisy miejscowego planu nie przewidują możliwości wprowadzenia na danym terenie funkcji uzupełniających. Wówczas realizowanie funkcji usługowej nie będzie możliwe.
Jednoosobowa działalność gospodarcza a obowiązujące postanowienia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
Poruszając tę problematykę należy zwrócić uwagę na wybrane kwestie natury praktycznej i prawnej. Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem orzeczniczym, na mocy przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gmina została upoważniona do ingerencji w prawo własności innych podmiotów w celu ustalenia przeznaczenia i zasad zagospodarowania terenów położonych na jej obszarze.
Należy jednak podkreślić, że władztwo planistyczne gminy nie ma charakteru pełnego, niczym nieograniczonego prawa. Granicami tego władztwa są konstytucyjnie chronione prawa, w tym przede wszystkim prawo własności. Ustawa - Prawo przedsiębiorców daje możliwość prostego i szybkiego zarejestrowania działalności gospodarczej, bez konieczności składania dodatkowych wniosków i uzyskiwania zgód. Zawsze jednak należy sprawdzić postanowienia konkretnego MPZP w odniesieniu do planowanej do podjęcia działalności. Istotne jest, aby planowane zamierzenie nie było wprost sprzeczne z postanowieniami MPZP.
Reasumując – postanowienia MPZP zawsze powinny być przedmiotem analizy przez pryzmat planowanej do podjęcia działalności gospodarczej. W praktyce co do zasady nie powinno być problemów z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej (związanej z usługami), która dodatkowo nie jest uciążliwa na danym obszarze, na którym obowiązuje aktualny MPZP.