Kask budowlany, książka, młotek

i

Autor: Redakcja Muratordom

Jakie zmiany w prawie budowlanym przyniesie rok 2023?

2024-06-13 12:22

Prawo budowlane jest jednym z aktywniej nowelizowanych aktów prawnych w Polsce. Bez wątpienia ustawodawca konsekwentnie zmierza w kierunku cyfryzacji i uproszczenia przepisów budowlanych. Te główne zamysły przyświecały nowelizacji, która w swoim założeniu ma wprowadzić szereg istotnych zmian i ułatwień dla uczestników procesu budowlanego. Poniżej przedstawione zostały syntetyczne wyliczenia wybranych (najistotniejszych) zmian, które są planowane na 2023 r. Część z nich już obowiązuje, natomiast pozostała ich część oczekuje na kolejne etapy legislacyjne. W momencie opracowywania niniejszej publikacji są one na 10 z 14 etapów legislacyjnych w Rządowym Centrum Legislacji (tj. na etapie prac Komisji Prawniczej).

Zmiany w zakresie cyfryzacji prawa budowlanego.

Zmiany w zakresie uregulowania funkcji rzeczoznawcy budowlanego istotne z punktu widzenia inwestora.

Zmiany w zakresie uproszczenia procedur administracyjnych związanych z inwestycjami budowlanymi.

Zmiany w zakresie kar administracyjnych.

Zmiany w zakresie uprawnień zawodowych.

Nowy rodzaj inwestycji związanych z budowlami ochronnymi – przydomowymi schronami.

Ciekawym rozwiązaniem, które z uwagi na uwarunkowania geopolityczne zyskuje na aktualności, jest planowane do wprowadzenia do porządku prawnego uproszczonych procedur związanych z budową przydomowych schronów o powierzchni zabudowy do 35 m2. Realizacja takiej inwestycji możliwa będzie na zgłoszenia. Aktualnie budowa schronu wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 pr. bud. Wyjaśnić należy, że realnie przepisy te mogą wejść w życie dopiero w 2024 r., z uwagi na długi okres vacatio legis, wynoszący aż 9 miesięcy.

Nowy rodzaj inwestycji związanych z zieloną energią.

Na szczególne uwzględnienie zasługuje proponowana zmiana w zakresie dodania do przepisów pr. bud., inwestycji OZE. Ustawodawca przewiduje, że będą możliwe do zrealizowania na zgłoszenia bądź nawet bez zgłoszenia w zależności od wysokości maszty służące do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci (na zgłoszenie maszty o łącznej wysokości większej niż 3 m i nie większej niż 12 m, natomiast bez zgłoszenia maszty o łącznej wysokości nie większej niż 3 m). 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Budowa w tle i pracownicy budowlani

i

Autor: Redakcja Muratordom Redakcja Muratordom