+48 22 59 05 000

pn.-pt. 8-20, sb. 10-17

Kontakt i pomoc^
Kontakt i pomoc
Zamów rozmowę
Umów wideorozmowę
Napisz do nas
Pomoc w kredycie
Bezpłatna analiza działki
logo

Co to są domy szkieletowe?

Opublikowano:

Przykładowy projekt domu opartego o technologię szkieletową

 

Domy szkieletowe zyskują coraz większe grono zwolenników w Polsce. Trudno się dziwić – są szybkie w budowie, tańsze niż domy murowane i można je stawiać nawet zimą. Nie są jednak całkowicie pozbawione wad. Czym różnią się domy szkieletowe od murowanych i czy faktycznie warto w nie inwestować? Sprawdziliśmy!

 

- Co to jest dom szkieletowy?

- Zobacz wady i zalety domów szkieletowych

- Zapoznaj się z rodzajami systemów domów szkieletowych

 

Zobacz także:

 

Co to jest dom szkieletowy?

Dom szkieletowy opiera się na szkieletowej konstrukcji drewnianej. Zamiast ceglanego muru i betonowych elementów, projekt domu zakłada wykonanie precyzyjnego szkieletu oraz układu ścian zewnętrznych wypełnionych materiałem izolacyjnym.

 

Obecnie możemy wybrać trzy metody stawiania domów szkieletowych:

  • System kanadyjski
  • System skandynawski
  • System niemiecki (ciężki)

 

W Polsce najpopularniejsze są projekty domów w systemie kanadyjskim. Stąd tego typu konstrukcje często nazywane są po prostu kanadyjczykami. Warto bliżej zapoznać się z poszczególnymi rodzajami konstrukcji szkieletowych, ponieważ każdą z nich cechują różne parametry.

 

Domy szkieletowe w systemie kanadyjskimi

System kanadyjski był pierwszą metodą stawiania domów szkieletowych, która zadomowiła się w naszym kraju. Typowy kanadyjczyk to konstrukcja ścian, stropu i dachu o grubości 38 mm. Ściany zewnętrzne to lite elementy drewniane o szerokości 140 mm najczęściej wypełnione wełną szklaną.

 

Charakterystyczne dla domów szkieletowych w systemie kanadyjskim są drewniane nadproża nad drzwiami i oknami. Elewację pokrywa zazwyczaj okładzina drewniana lub ceglana, a dach – dachówka bitumiczna.

 

Domy szkieletowe w systemie skandynawskim

W wersji skandynawskiej do konstrukcji ścian wykorzystuje się drewniane słupy nośne o grubości 45 mm, natomiast same ściany wypełnia się wełną mineralną. W przeciwieństwie do klasycznych kanadyjczyków, modele skandynawskie nie mają grubych nadproży w ścianach zewnętrznych. Cała konstrukcja często usztywniana jest płytą kartonowo-gipsową, a dach pokrywa dachówka cementowa, ceramiczna lub blachodachówka.

 

Domy szkieletowe w systemie ciężkim niemieckim

Niemiecka odmiana domów szkieletowych jest masywniejsza niż kanadyjska i skandynawska. Jest też dużo bardziej wytrzymała. Szacuje się, że trwałość konstrukcji szkieletowej niemieckiej może wytrzymać tyle, co konstrukcja murowana, a więc nawet 100 lat!

 

Materiałem konstrukcyjnym modeli niemieckich jest specjalnie przygotowane drewno KVH o dużej wytrzymałości i podniesionej odporności ogniowej. Drewno KVH cechuje również niska wilgotność (zaledwie 15%).

 

Dom szkieletowy – wady i zalety

Domy szkieletowe mają mnóstwo zalet, ale nie są wolne od wad. Przede wszystkim ogromną zaletą tego typu konstrukcji jest szybkość i łatwość budowy. Dom szkieletowy powstaje w zaledwie 3 miesiące – budowa domu murowanego może zająć lata! Co więcej, dom szkieletowy jest lekki, dlatego nie jest wymagane stawianie mocnych fundamentów.

 

Kolejną zaletą domów szkieletowych jest możliwość stawiania ich nawet zimą. Jest to możliwe, ponieważ konstrukcje szkieletowe powstają z elementów suchych (oprócz fundamentów). Same elementy wystarczy połączyć ze sobą gwoździami i metalowymi łącznikami. Nie potrzebujemy do tego zaprawy murarskiej, która długo schnie!

 

Do wad domów szkieletowych zaliczyć można między innymi krótszą żywotność tego typu konstrukcji. Przeciętny kanadyjczyk przetrwa około 50 lat, natomiast dom murowany – 100, a nawet dłużej. Oczywiście niemieckie domy szkieletowe są w stanie wytrzymać kilkadziesiąt lat, jednak wciąż jest to czas krótszy niż budynku z cegieł.

 

Po drugie, domy szkieletowe wymagają bardzo precyzyjnego planowania. Projekt domu szkieletowego już raz zatwierdzony nie może zostać zmieniony. Każdy element i każda belka muszą zostać bardzo precyzyjnie przycięte i dopasowane do siebie. Potrzebujemy więc dobrej jakości drewna o niskiej wilgotności (dla trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji) oraz specjalisty, który zna się na budowie domów szkieletowych. Niestety, takich fachowców jest wciąż w Polsce niewielu.

 

Domy szkieletowe to wciąż nowość na polskiej scenie budowlanej. Mimo swoich wad, tego typu konstrukcje są warte uwagi. Czy w przyszłości możemy spodziewać się, że dorównają popularnością budynkom z cegły? Zobaczymy!