+48 22 59 05 000

pn.-pt. 8-20, sb. 10-17

Kontakt i pomoc^
Kontakt i pomoc
Zamów rozmowę
Umów wideorozmowę
Napisz do nas
Pomoc w kredycie
Bezpłatna analiza działki
logo

Stoisz przed wyborem projektu domu? Nie popełnij tych błędów

Opublikowano:

Wizualizacja domu z poddaszem użytkowym

 

Wybór odpowiedniego projektu domu nie jest łatwym zadaniem. Na etapie zakupu projektu można popełnić wiele błędów, które narażą nas na dodatkowe koszty i wydłużą czas wykonywania robót budowlanych. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę w momencie wyboru projektu domu?

 

Błędy, których należy unikać przy zakupie projektu

Poniżej przedstawiamy listę najbardziej popularnych błędów, które są popełniane w momencie wyboru projektu.

 

Brak sprawdzenia zgodności projektu z zapisami warunków zabudowy lub Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Jest to jeden z najpoważniejszych błędów przy wyborze projektu domu. Brak uwzględnienia kąta nachylenia dachu, kolorystyki elewacji lub dachu, wysokości budynku czy odległości między domem a granicami działki, może skutkować koniecznością modyfikacji projektu lub nawet całkowitą rezygnacją z niego. Dlatego warto skorzystać z usług architekta, który przedstawi ofertę projektów domów dopasowanych do zakupionej działki.

 

Wybranie projektu domu o zbyt dużej lub zbyt małej powierzchni użytkowej

Bardzo częstym błędem przy zakupie projektu domu jest zdecydowanie się na projekt, w którym jego przestrzeń jest źle dopasowana do potrzeb mieszkańców. Należy pamiętać o uwzględnieniu zarówno powierzchni użytkowej, jak i wysokości pomieszczeń. Wybór zbyt dużego domu może wiązać się z przekroczeniem możliwości finansowych w trakcie budowy oraz drogą eksploatacją domu w przyszłości. Z kolei projekt domu o zbyt małej powierzchni może nie spełnić wszystkich oczekiwań względem liczby oraz wielkości pomieszczeń. Dlatego, wybierając projekt domu, należy dokładnie przemyśleć, ile osób będzie w nim mieszkało.

 

Pominięcie rysunków szczegółowych

Przy wyborze projektu domu warto przeanalizować rysunki szczegółowe udostępniane przez projektanta. Pozwolą one na poznanie dokładnych wymiarów pomieszczeń, ich kształtu, usytuowania okien, drzwi itp. Da to możliwość wyobrażenia sobie, jak duże i jak funkcjonalne będą poszczególne pomieszczenia.

 

Brak dokładnego kosztorysu

Wysokość kosztów budowy to jeden z najważniejszych czynników przy zakupie projektu. Należy jednak pamiętać, by w kosztorysie znalazły się wszystkie szacunkowe koszty budowy co najmniej do stanu surowego zamkniętego. Murator Projekty posiada w swojej ofercie gotowe projekty domów z kosztorysem z uwzględnieniem:

 

Nieprawidłowe dostosowanie kształtu domu do działki

Domy mogą mieć różne kształty. Dlatego należy wybrać projekt, który będzie mógł zostać zrealizowany w danych warunkach działkowych i będzie dostosowany do rozmiarów działki. W sytuacji sąsiedztwa z innym domem minimalna odległość ściany budynku od granicy działki powinna wynosić 4 metry. Wybierając kształt domu, należy uwzględnić jego funkcjonalność. Duże znaczenie ma również odpowiednia lokalizacja względem stron świata – zwłaszcza w przypadku energooszczędnych, nowoczesnych projektach domów.

 

Sugerowanie się głównie wyglądem domu

Skupienie się wyłącznie na wyglądzie domu jest częstym błędem popełnianym przy wyborze projektu. Przeważnie, im bardziej skomplikowany jest układ pomieszczeń w budynku, tym bardziej kosztowna będzie jego realizacja. Oprócz samego wyglądu domu należy też zwrócić szczególną uwagę na koszty eksploatacyjne oraz ceny materiałów i rozwiązań uwzględnionych w projekcie.

 

Nieuwzględnienie kwestii technicznych

Przy wyborze projektu domu inwestorzy często pomijają kwestie techniczne, które dotyczą między innymi ścian nośnych, instalacji czy więźby dachowej. Jest to powszechny błąd, który może w przyszłości skutkować zbyt drogą eksploatacją domu.

 

Zobacz także inne porady na temat budowy domu: