Miesięcznik Murator ONLINE

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Większość inwestorów realizuje budowę domu korzystając – częściowo lub całkowicie – z kredytu hipotecznego. Jest to wieloletnie, z reguły niemałe zobowiązanie, a oferta banków duża i czynników wpływających na ocenę ofert bankowych bardzo wiele. Dlatego decyzję o wzięciu kredytu warto dokładnie przemyśleć i szczegółowo przeanalizować.

NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ ANALIZUJĄC OFERTY BANKÓW?
Analizując oferty banków warto zwrócić uwagę przede wszystkim na oprocentowanie – to od niego w głównej mierze zależy wysokość raty. Ponadto ważnym czynnikiem są koszty udzielenia kredytu, na które składają się m.in.: prowizja, ubezpieczenia związane z kredytem, koszty dodatkowe (wycena nieruchomości, inspekcje pracownika banku na budowie) oraz obsługa produktów takich jak obowiązkowe konto czy karta kredytowa. Warto sprawdzić propozycję banku, w którym już mamy konto. Jednak rzadko zdarza się, aby bank miał specjalną ofertę dla swoich Klientów, a nawet jeśli taka jest, to nie znaczy, że inny bank nie zaoferuje nam lepszych warunków. Ponieważ elementów, które powinny być wzięte pod uwagę jest bardzo wiele, analizę ofert kredytowych warto powierzyć niezależnemu Ekspertowi, który dzięki swojemu doświadczeniu wskaże najkorzystniejsze rozwiązanie. Warto podkreślić, iż nie zawsze kredyt najtańszy będzie najlepszy dla Klienta. O wyborze oferty decyduje bowiem wiele czynników, nie tylko wysokość raty.

KIEDY ROZPOCZĄĆ STARANIA O KREDYT?
Niestety wielu Klientów rozpoczyna starania o kredyt zbyt późno. Procedura kredytowa powinna trwać maksymalnie 21 dni, a do tego należy doliczyć czas na zgromadzenie dokumentów potrzebnych do wniosku. Jeżeli w trakcie ubiegania się o kredyt okaże się, że klient miał wcześniej problemy z regulowaniem swoich zobowiązań (nie tylko kredytowych), bank może odmówić udzielenia finansowania budowy. W takiej sytuacji wyprostowanie całej sprawy może zająć nawet kilka miesięcy. Zanim wybierzemy projekt domu powinniśmy zbadać zdolność kredytową, aby mieć pewność, że kwota kredytu, którą zaoferują banki, będzie wystarczająca, na budowę wybranego przez nas domu. Dlatego warto podjąć działania już na etapie zakupu projektu. Doradca sprawdzi zdolność i historię kredytową, a nawet pomoże uzyskać z banku wstępną decyzję kredytową. Da nam to pewność, że nie ma istotnych przeciwwskazań, które spowodowałyby w przyszłości odmowę banku.

CZY SKŁADAĆ WNIOSKI DO KILKU BANKÓW?
Składając wnioski kredytowe do kilku banków Klient ma pewność, że proces kredytowy zakończy się sukcesem w akceptowalnym przez Niego terminie. Często zdarza się, że banki, które mają atrakcyjne warunki kredytowe, przeżywają oblężenie pod względem liczby składanych wniosków kredytowych, przez co proces ich rozpatrywania trwa bardzo długo, czasem nawet dwa miesiące. Dla niektórych Klientów jest to zbyt długo, np. ze względu na ustalony z ekipą budowlaną termin rozpoczęcia prac. Wówczas bez problemu, nie tracąc dodatkowego czasu, można zdecydować się na inny bank, który moe mieć mniej korzystną ofertę, ale decyzję otrzymamy szybko. W przypadku uzyskania negatywnej decyzji kredytowej w jednym banku zawsze mamy szanse na to, że w innym decyzja będzie pozytywna.
Mając w ręku kilka decyzji kredytowych łatwiej będzie nam także negocjować warunki cenowe kredytu.

CZY BRAK WKŁADU WŁASNEGO JEST PROBLEMEM?
Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła Rekomendację S, zgodnie z którą obecnie kredytobiorcy muszą posiadać wkład własny w wysokości minimum 20% wartości nieruchomości. Warto jednak wspomnieć, że Rekomendacja S dotyka w mniejszym stopniu inwestorów biorących kredyt na budowę domu. Praktyka pokazuje, że najczęściej budują Oni na działce będącej ich własnością, a większość banków potraktuje ją jako wkład własny wniesiony do kredytu. Kilka banków na rynku udziela jeszcze kredytów z 10% – mamy nadzieję, że tak pozostanie.

KREDYT NA BUDOWĘ DOMU – CO JEST WAŻNE?
W przypadku kredytu na budowę domu warto zwrócić szczególną uwagę na sposób jego wypłaty. Zwykle jest on wypłacany w kilku transzach, czyli częściach, które powinny wystarczyć na realizację kolejnego etapu budowy. Po każdym etapie bank sprawdza, czy prace założone w danym etapie zostały zrealizowane. Bardzo rzadko banki zażądają przedstawienia faktur za zakupione materiały i robociznę, większość zadowoli się inspekcją pracownika banku, za którą zwykle musi zapłacić kredytobiorca. Dlatego ważne jest, aby kredyt był podzielony na odpowiednią liczbę transz umożliwiących płynne prowadzenie procesu budowy. Klient będzie płacił odsetki jedynie od wypłaconej kwoty, dlatego podzielenie kredytu na zbyt duże transze spowoduje, że odsetki będą płacone od środków, które nie zostaną od razu wykorzystane. Z kolei zbyt wiele mniejszych transz może wygenerować dodatkowe koszty związane z inspekcją pracownika banku po wypłacie każdej z nich. Wielkość i moment wypłaty transz warto omówić z firmą wykonawczą lub kierownikiem budowy.

KREDYT BEZPOŚREDNIO W BANKU, CZY Z POMOCĄ EKSPERTA KREDYTOWEGO?
Korzystając z usług Eksperta kredytowego Klient przede wszystkim oszczędza dużo czasu. Nie musi osobiście odwiedzać wybranych przez siebie banków, których godziny otwarcia z reguły pokrywają się z godzinami pracy. Po wstępnych ustaleniach i analizie sytuacji finansowej, na jednym spotkaniu może porównać zestawione przez Doradcę oferty wszystkich banków na rynku. Doradca uwzględni w zestawieniu aktualne promocje banków, podpowie na co trzeba zwrócić uwagę, jakie czynniki porównać, wskaże wady i zalety każdej oferty. Wnioski, nawet do kilku banków, Klient może złożyć w jednym miejscu – u Eksperta Kredytowego. Kredytobiorca kontaktuje się z jedną osobą, która monitoruje cały proces kredytowy we wszystkich wybranych bankach. Klienci wybierając bank samodzielnie często kierują się wyłącznie reklamą. Jednak po szczegółowej analizie warunków zdarza się, że promowana oferta kredytu jest dostępna tylko dla Klientów spełniających określone, często wysokie, wymagania. Ekspert Kredytowy, który oferty zna szczegółowo, od razu podpowie, w którym banku – w określonej sytuacji finansowej – warto złożyć wnioski, aby nie tracić czasu i energii na zbędne kompletowanie dokumentów.

Rafał Wojtkowski    Rafał Wojtkowski Ekspert ds. kredytów Murator FINANSE


Więcej informacji:
tel.: 22 611 63 93, 728 370 174
e-mail: dom@muratorfinanse.pl

polecane projekty

EC317a Dom oszczędny - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Pow. użytkowa:
141,7 m2
Liczba pokoi:
5
Wymiary działki:
27,60 x 23,30 m
Kąt nach. dachu:
31°
Stan sur. zamkn.:
203 000 zł

C310b Rumiankowy - wariant II

Pow. użytkowa:
84,9 m2
Liczba pokoi:
4
Wymiary działki:
24,30 x 18,20 m
Kąt nach. dachu:
30°
Stan sur. zamkn.:
144 000 zł

C318 Idealny

Pow. użytkowa:
83,7 m2
Liczba pokoi:
3
Wymiary działki:
22,80 x 19,40 m
Kąt nach. dachu:
35°
Stan sur. zamkn.:
145 000 zł

Dyskusje na forum

projekt C333c MIARODAJNY wariant 3

anka.k.

projekt C333d MIARODAJNY wariant 4

monika91

Dziennik Budowy - C319 Aromatyczny

ewamewa

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME SA jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Każdy z inwestorów, który zakupi projekt gotowy z Kolekcji Murator PROJEKTY, przy jego realizacji może skorzystać z udostępnionych na stronie wizualizacji dotyczących zakupionego projektu. Jeżeli wykorzystanie udostępnionych przez Murator PROJEKTY materiałów miałoby nastąpić w szczególnej formie np. poprzez zamieszczenie na dużym formacie, zwielokrotnienie, celem udzielenia wsparcia w realizacji prosimy o kontakt: e-mail: projekty@murator.com.pl, 22 590 56 89. Warunkiem niezbędnym wykorzystania udostępnionych materiałów jest zamieszczenie następujących oznaczeń: pełna nazwa projektu oraz imię i nazwisko autora np. "Słoneczna polana – wariant I" Murator M106a, arch. Ewa Dziewiątkowska. Wszystkie wizualizacje projektów i inne materiały zamieszczone na stronie www.projekty.murator.pl podlegają ochronie prawnoautorskiej.
facebook
Kontakt
Jak zamówić?
ZAMÓWIENIE PRZEZ KOSZYK
ZAMÓWIENIE PRZEZ E-MAIL
ZAMÓWIENIE PRZEZ TELEFON
ODWIEDŹ NASZE BIURO
ZAMÓWIENIE U DYSTRYBUTORA